Kryptowaluta to cyfrowy zasób zaprojektowany do pracy jako środek wymiany, który wykorzystuje silną kryptografię do zabezpieczenia transakcji finansowych, kontrolowania tworzenia dodatkowych jednostek i weryfikacji transferu aktywów.
Kryptowaluty wykorzystują zdecentralizowaną kontrolę w przeciwieństwie do scentralizowanych cyfrowych walut i systemów bankowości centralnej. Zdecentralizowana kontrola każdej kryptowaluty działa poprzez technologię rozproszonej księgi rachunkowej, zwykle blockchain, która służy jako baza danych publicznych transakcji finansowych. Bitcoin, po raz pierwszy wydany jako oprogramowanie typu open source w 2009 roku, jest ogólnie uważany za pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutę. Od czasu wydania bitcoinów stworzono ponad 5000 altcoinów, czyli alternatywne warianty bitcoinów lub innych kryptowalut. Właściwości kryptowalut dały im popularność w aplikacjach, takich jak bezpieczna przystań w kryzysach bankowych i środki płatnicze, co doprowadziło również do wykorzystania kryptowaluty w kontrowersyjnych ustawieniach w postaci czarnych rynków internetowych, takich jak Silk Road. Oryginalny Silk Road został zamknięty w październiku 2013 roku i od tego czasu są w użyciu jeszcze dwie wersje. W roku następującym po pierwszym zamknięciu Silk Road liczba znaczących ciemnych rynków wzrosła z czterech do dwunastu, a liczba nielegalnych ofert wzrosła z 18 000 do 32 000. Rynki Darknet stanowią wyzwania w zakresie legalności.
Bitcoiny i inne formy kryptowaluty stosowane na ciemnych rynkach nie są wyraźnie ani prawnie sklasyfikowane w prawie wszystkich częściach świata. W Stanach Zjednoczonych bitcoiny są oznaczone jako „wirtualne zasoby”. Ten rodzaj niejednoznacznej klasyfikacji wywiera presję na organy ścigania na całym świecie, aby dostosowały się do zmieniającego się handlu na czarnych rynkach. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o wirtualnych pieniądzach, informacje znajdziesz na stronie https://kryptowaluty.expert/wiki/. Tak długo, jak transakcja nie jest potwierdzona, jest w toku i może zostać sfałszowana. Gdy transakcja zostanie potwierdzona, jest ona w toku. Nie można jej cofnąć, jest częścią niezmiennego zapisu historycznych transakcji: tak zwanego blockchaina. Tylko górnicy mogą potwierdzać transakcje. To ich praca w sieci kryptowalut. Biorą transakcje, stemplują je jako legalne i rozpowszechniają w sieci. Po potwierdzeniu transakcji przez górnika, każdy członek musi dodać go do swojej bazy danych. Za to zadanie górnicy są nagradzani tokenem kryptowaluty, na przykład Bitcoinami. Zasadniczo każdy może być górnikiem. Ponieważ sieć zdecentralizowana nie ma uprawnień do delegowania tego zadania, kryptowaluta potrzebuje pewnego rodzaju mechanizmu, aby zapobiec nadużywaniu go przez jedną ze stron rządzących. Satoshi wyznaczył więc zasadę, że górnicy muszą zainwestować trochę pracy w swoje komputery, aby zakwalifikować się do tego zadania. W rzeczywistości muszą znaleźć skrót, produkt funkcji kryptograficznej, który łączy nowy blok z jego poprzednikiem. Nazywa się to Proof-of-Work. W Bitcoin jest oparty na algorytmie SHA 256 Hash. Nie musisz rozumieć szczegółów dotyczących SHA 256. Ważne jest, aby wiedzieć, że może to być podstawa kryptologicznej układanki, którą górnicy rywalizują. Po znalezieniu rozwiązania górnik może zbudować blok i dodać go do łańcucha bloków. Jako zachętę ma on prawo dodać tak zwaną transakcję na bazie monet, która daje mu określoną liczbę Bitcoinów. To jedyny sposób na utworzenie prawidłowych bitcoinów.
Publikację przygotował portal Kryptowaluty.expert