Przy wyborze hantli regulowanych powinniśmy kierować się swoimi umiejętnościami, stopniem wytrenowania oraz obecnym potrzebom do swojego treningu. Najważniejszym aspektem jest dobór odpowiedniego ciężaru zestawu hantli regulowanych. Osoby początkujące często przeceniają swoje możliwości i zaopatrują się w najcięższe dostępne hantle regulowane na rynku. Uważamy, że lepiej zakupić mniejszy zestaw hantli regulowanych, a dopiero potem stopniowo możemy go zwiększać poprzez dokupienie kolejnych obciążeń. Dzięki temu mamy pewność, że nasz progres siłowy się zwiększa, ale także wiemy, że trenujemy odpowiednią wagą sprzętu. Pomoże to w uniknięciu kontuzji oraz ewentualnych niebezpieczeństw wynikających ze zbyt dużego obciążenia.
Hantle regulowane rodzaj i budowa
Hantli regulowanych na rynku sprzętów sportowych jest mnóstwo. Jednakże najpopularniejszym wyborem są hantle regulowane żeliwne lub hantle regulowane bitumiczne. Oba rodzaje znacząco się od siebie różnią, przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Hantle regulowane żeliwne wykonane są z żeliwa, dzięki czemu są bardziej kompaktowe, materiał ten zapewnia także ich niemalże długowieczność. Hantle regulowane bitumiczne, zaś wykonane są z mieszaniny lepiszcza, wypełniacza i piasku, a wszystko to zamknięte jest szczelnie w powłoce z tworzywa sztucznego jak np. tutaj https://sport-blast.pl/hantle-regulowane
Zestaw hantli regulowanych składa się z dwóch gryfów krótkich do hantli, obciążenia (lub inaczej zwanych talerzy, krążków) oraz zacisków, które utrzymują obciążenie w miejscu, by nie przesuwało się na gryfie.
Zalety zestawu hantli regulowanych
Niewątpliwie hantle regulowane posiadają więcej zalet, niż wad. Przede wszystkim taki zestaw jest świetnym wyborem w przypadku domowych siłowni ponieważ nie zajmuje on zbyt dużej ilości miejsca. Jest łatwy w przechowywaniu, dzięki swoim kompaktowym wymiarom. Wyobraźmy sobie sytuację, w której chcemy umieścić kilkanaście różnych hantli stałych w naszym mieszkaniu, byłoby to dosyć kłopotliwe. Kolejną zaletą hantla regulowanego jest jego możliwość dostosowania do aktualnie wykonywanego ćwiczenia, a także zmniejszenie lub zwiększenie jego intensywności poprzez odjęcie lub dołożenie obciążeń na gryfie. Dzięki temu możemy odpowiednio dobrać wagę hantli regulowanej do partii mięśniowej, którą w aktualnej chwili ćwiczymy. Większe mięśnie pokroju klatki piersiowej czy ud posiadają więcej siły, dzięki czemu możemy zastosować więcej obciążenia na hantlach regulowanych, niż w przypadku bicepsów czy tricepsów.
Kolejną bardzo ważną zaletą hantli regulowanych jest niewątpliwie możliwość dołożenia dodatkowego zakupionego obciążenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie w obrębie jednego sprzętu sportowego stale zwiększać progres siłowy, a także trudność treningów.
Wady zestawu hantli regulowanych
Jedyną wadą hantli regulowanych, która może być w miarę uciążliwa dla ludzi mało cierpliwych jest konieczność rozkręcania hantla regulowanego w celu zmiany obciążenia. W momencie dodawania lub odejmowania talerzy na gryfie występuje konieczność odkręcenia zacisków śrubowych, zdjęcia krążków lub ich założenie, skręcenie hantla regulowanego. Dla części osób może to być sporym minusem podczas korzystania z tego typu sprzętu sportowego.
Hantle regulowane są jednakże, w naszym odczuciu, jednym z lepszych wyborów podczas tworzenia swojej własnej, domowej siłowni. Posiadają wiele zalet, a ich jedyna wada szybko zostanie zrekompensowana poprzez oszczędność pieniędzy, miejsca i konieczności dojazdów do siłowni. Dlatego na pytanie czy warto zaopatrzyć się w zestaw hantli regulowanych? Odpowiadamy, że warto!