Większość właścicieli psów zaniedbuje psie łapy! Pielęgnacja stóp jest tak samo ważna dla naszych psów, jak dla nas ludzi — psy mogą cierpieć na pęcherze lub podarte opuszki łap, spalone łapy od chodzenia po zbyt gorącym chodniku lub mogą się im robić pęcherze między palcami. Aby temu zapobiec, w większości przypadków wystarczy mieć pod ręką nawilżane chusteczki (najlepiej specjalny czyścik „Czyste łapki”, który świetnie sprawdzi się również do ściągania nadmiaru sierści).
Uszkodzone opuszki łap sprawiają, że chodzenie jest bolesne i psie łapy mogą łatwiej złapać przypadkową infekcję. Zgrubienia między palcami stóp mogą powodować problemy z chodzeniem lub różne problemy skórne, jeśli pies je liże. Ważne jest, aby właściwie dbać o stopy psa poza przycinaniem paznokci, a to całkiem proste. Poduszki łap składają się z warstwy skóry pigmentowanej, zwykle różowej lub czarnej, pokrywającej tkankę tłuszczową. Ponieważ tłuszcz ma właściwości izolacyjne, zimą zapewniają one psim łapom pewną ochronę przed chłodniejszymi powierzchniami.
Stanowią również integralną część struktury łapy Twojego psa i działają w połączeniu z paznokciami, które zapewniają ochronę poduszek. Poduszki łap pomagają utrzymać psu równowagę, a także zapewniają przyczepność, stabilność i amortyzację.
Możesz zauważyć, że opuszki łap Twojego psa są szorstkie i zrogowaciałe lub gładkie i miękkie — wszystko zależy od terenu, po którym pies regularnie chodzi. Jeśli często zabierasz psa na spacery lub regularnie spaceruje po asfalcie, będzie miał bardziej zrogowaciałe poduszki łap z powodu wystawienia na trudniejszy teren. Jeśli Twój pies jest starszy i nie chodzi tak dużo lub spędza większość czasu na świeżym powietrzu, biegając po trawie, jego opuszki łap prawdopodobnie będą gładsze (i bardziej podatne na rozerwanie, gdy chodzi po nierównych powierzchniach).
Jeśli planujesz częste wędrówki z psem lub wiesz, że przez całe życie będzie chodził po nierównych powierzchniach, zacznij od krótszych spacerów po tych powierzchniach, aby z czasem nabrać twardości.
Jak pielęgnować psie łapy
Wyrób sobie nawyk regularnego dbania o psie łapy. Delikatnie rozsuń palce u nóg i sprawdź boki poduszek łap i między palcami pod kątem jakichkolwiek obrażeń lub ciał obcych (takich jak zadziory, kamyki lub niebezpieczne wyczyńce). To także dobry moment, aby sprawdzić, czy nie ma obrzęków lub przebarwień. Obserwuj, czy Twój pies wykazuje oznaki bólu lub tkliwości podczas badania stopy.
Po każdym spacerze dokładnie przetrzyj poduszki łap i przestrzenie między palcami za pomocą nawilżonej chusteczki (czyścika „Czyste łapki”). Unikaj chodzenia z psem po gorącym chodniku
Gorący chodnik lub asfalt mogą spalić poduszki łap Twojego psa. Możesz łatwo sprawdzić, czy ziemia nie jest zbyt gorąca, aby pies mógł po niej chodzić, kładąc grzbiet dłoni płasko na chodniku i próbując trzymać ją tam przez 7 sekund. Jeśli jest zbyt gorąco, aby trzymać go tam przez cały czas, jest zbyt gorąco, aby pies mógł chodzić! Jeśli chodnik jest tak gorący, prawdopodobnie jest za gorąco na spacer z psem lub inne zajęcia na świeżym powietrzu.
Utrzymuj krótkie spacery psa w czasie upałów, staraj się chodzić z psem po trawie i w cieniu, i miej dużo chłodnej, świeżej wody do częstego nawadniania.
Jak dbać o psie łapy zimą
Zima może być również trudna dla opuszków łap Twojego psa, ze względu na śnieg, lód i sól. Żaden produkt do topnienia lodu nie jest całkowicie bezpieczny dla Twojego psa, a wiele z nich może powodować, że psie łapy wysychają, pękają, a nawet mogą ulec oparzeniu chemicznemu. Substancje, które są wysypywane na śnieg, mogą być toksyczne, jeśli Twój pies je połknie, zlizując go z łap. Staraj się unikać chodzenia po chodnikach pokrytych solą, jeśli to możliwe. Trzymaj opuszki łap psa przycięte z nadmiaru futra między palcami. W ten sposób nie będą tak łatwo gromadzić „śnieżki” łap między palcami. Te śnieżki tworzą się, gdy śnieg i lód owijają się w sierść psa, topią się od ciepła ich ciała, a następnie ponownie zamarzają. Śnieżki na łapach i nogach psa mogą powodować wiele bólu i dyskomfortu, ponieważ rozsuwają palce u psa i ciągną za sierść. Jeśli Twój pies nie toleruje butów, nałóż wosk na łapy przed wyjściem na zewnątrz na śnieg lub lód. Umyj i osusz łapy psa po każdej wycieczce na zewnątrz – najlepiej za pomocą nawilżonych chusteczek „Czyste łapki”.