Poznaj różnicę między czyszczeniem, dezynfekcją i odkażaniem

Czyszczenie i dezynfekcja są częścią szerokiego podejścia do zapobiegania chorobom zakaźnym w wielu przedsiębiorstwach i publicznych placówkach.

Aby pomóc spowolnić rozprzestrzenianie się różnego rodzaju chorób i zakażeń, pierwszą linię obrony stanowi częste mycie rąk oraz dokładne czyszczenie i dezynfekowanie wszystkich powierzchni, z którymi mamy kontakt. Czyszczenie usuwa zarazki, brud i zanieczyszczenia z powierzchni lub przedmiotów. Czyszczenie polega na użyciu mydła lub innego detergentu i wody w celu fizycznego usunięcia zarazków i widocznego brudu z powierzchni. Ten proces niekoniecznie zabija zarazki, ale usuwając je, zmniejsza ich liczbę i ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. Dezynfekcja polega na użyciu środków chemicznych zabijających zarazki na powierzchniach lub przedmiotach, a służą do tego specjalne preparaty. Ten proces niekoniecznie oczyszcza brudne powierzchnie lub usuwa zarazki, ale zabijając zarazki na powierzchni po czyszczeniu, może dodatkowo zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. Poznaj różnicę między czyszczeniem, dezynfekcją i odkażaniem

Dezynfekcja obniża liczbę zarazków na powierzchniach lub przedmiotach do bezpiecznego poziomu, zgodnie z normami lub wymogami zdrowia publicznego.

Proces ten polega na czyszczeniu lub dezynfekcji powierzchni lub przedmiotów, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i zakażeń wśród ludzi. Postępuj zgodnie ze standardowymi procedurami rutynowego czyszczenia i dezynfekcji w placówkach użyteczności publicznej, oraz z mieszkaniach. Zwykle oznacza to codzienne odkażanie powierzchni i przedmiotów, które są często dotykane, takich jak biurka, blaty, klamki, klawiatury komputerowe, praktyczne przedmioty do nauki, uchwyty baterii, telefony i zabawki. Standardowe procedury często wymagają także, aby dezynfekcja Łuków była przeprowadzana w określonych obszarach, takich jak łazienki i pomieszczenia, w których przygotowywane są posiłki. Jeśli powierzchnie lub przedmioty są zabrudzone płynami ustrojowymi lub krwią, należy używać rękawiczek i innych standardowych środków ostrożności, aby uniknąć kontaktu. Usuń zabrudzenia, a następnie wyczyść i zdezynfekuj powierzchnię.