Sauna z piecem elektrycznym vs sauna infrared

Pobyt w saunie przynosi wiele ukojenia i relaksu. Niejedna osoba marzy o swojej własnej, domowej saunie, w której mogłaby spędzać wolny czas. Jednakże wybór sauny może okazać się zadaniem kłopotliwym, a mnogość produktów „przyprawić o ból głowy”. Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie? Czym różni się łaźnia z piecem elektrycznym od sauny infrared? Jakie wady i zalety posiadają obydwa systemy?

Sauna z piecem elektrycznym, a rozwiązanie infrared – cechy szczególne

Różnice pomiędzy dwoma systemami widoczne są już na pierwszy rzut oka. Obydwa rozwiązania znajdują sowich zwolenników i przeciwników, jednakże większość z odbiorców preferuje standardowe rozwiązanie popularnej fińskiej łaźni. Czy słusznie? Jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych systemów?

Sauna fińska – z piecem elektrycznym

Popularna sauna z piecem elektrycznym to zazwyczaj wolnostojące, drewniane pomieszczenie, w którym użytkownicy mogą wypoczywać wielopoziomowo, na specjalnie umieszczonych ławeczkach. Instalacja ta charakteryzuje się przede wszystkim elektrycznym system ogrzewania, którego głównym źródłem jest piec. W tego rodzaju pomieszczeniu zostaje wytworzone ciepło o wartości 70 do 100 stopni Celsjusza, o poziomie wilgotności 25 – 40%. Do zalet tego rodzaju pieca zalicza się przede wszystkim:

  • estetyczny i nowoczesny wygląd, 
  • łatwość obsługi, 
  • komfort użytkowania, 
  • brak wcześniejszego przygotowania, 
  • możliwość ogrzewania innych pomieszczeń domu.

Korzystanie z tego rodzaju rozwiązania posiada również kilka nieznacznych wad, z których najbardziej widoczną jest dość wysoki koszt eksploatacji. 

Sauna infrared

To nowoczesne i niecodzienne rozwiązanie nieco różni się od standardowego i powszechnego systemu sauny fińskiej. Główną różnicą jest rodzaj i źródło ciepła, które wydobywane jest przez promienniki podczerwieni. Narzędzia te produkują bezpieczną energię podczerwoną, bez negatywnego działania promieni UV. Należy jednak pamiętać, iż sauna infrared emituje ciepło o dużo niższej temperaturze – zakres 30 – 50 stopni Celsjusza, jak również dużo mniejsza wilgotność  w porównaniu ze standardowymi łaźniami – 5 – 25%. Czas nagrzewania się w tego rodzaju saunie powinien wynosić około 20 minut, a odpoczynek pomiędzy sesjami wynosi około godziny. 

Wybór odpowiedniego rozwiązania uzależniony jest od wielu czynników. Podczas zakupu i montażu sauny należy zwrócić szczególną uwagę na możliwości powierzchniowe, podłączenia, systemy instalacyjne, jak również potrzeby, oczekiwania i wymagania użytkowników. Pomimo coraz większej popularności nowoczesnych rozwiązań, miłośnicy odpoczynku w łaźni cenią sobie tradycyjne rozwiązania oraz korzyści wynikające z pobytu w standardowej saunie fińskiej z piecem elektrycznym. 

Dowiedz się Więcej