Uniwersalne ubrania robocze

Środki ochrony indywidualnej to środki zapewniające podstawową ochronę zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć je swoim pracownikom, jeżeli wymaga tego miejsce pracy. Środki te obejmują ubrania i inne akcesoria robocze zaprojektowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy, ich używanie często wymaga przeszkolenia użytkownika. Pracodawcy są zobowiązani do oceny miejsca pracy w celu ustalenia, czy zagrożenia, które wymagają użycia ochrony głowy, oczu, twarzy, dłoni lub stóp, występują na danym stanowisku. W przypadku stwierdzenia prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia, pracodawcy powinni dobrać jak najlepsze środki ochrony osobistej odpowiednie do ochrony przed tymi zagrożeniami. Chyba najczęściej spotykanymi środkami ochrony są kaski, które możemy zobaczyć na głowach osób pracujących na placach budowy. Chronią odpowiednio głowę przed przedmiotami, które mogą na nas spaść, ale także chronią nas w razie upadku. Podstawowymi środkami ochrony są ubrania robocze, takie jak spodnie, kurtki, koszule, bluzy czy kamizelki. Warto aby były one funkcjonalne, przykładowo wyposażone w duże kieszenie, na rzepy. Dzięki nim nawet jeżeli mamy na sobie rękawice będziemy mogli wyjąć i włożyć do kieszeni potrzebne narzędzia.

Dość powszechnie stosuje się kamizelki odblaskowe, możemy zobaczyć je w wielu miejscach, zwłaszcza jeżeli pracownicy wykonują zadania na zewnątrz.

Z pewnością dobra widoczność pracowników, pozwoli uniknąć wielu zagrożeń, przykładowo w czasie mgły czy poz zmroku, kierowcy dobrze widzą ekipę remontującą drogę. Ale także na placu budowy operator dźwigu zachowa ostrożność jeżeli będzie widział iż operuje w pobliżu pracującej ekipy. Bardzo praktyczna jest kamizelka robocza z kieszeniami, dobrze jeżeli są one pojemne, wówczas można w nich trzymać wiele narzędzi, które będą nam potrzebne podczas pracy. Jest to duża zaleta, dobrze jeżeli inne części ubrania roboczego także posiadają większą ilość kieszeni do których możemy sięgać pracując w nietypowej pozycji.