USG stawów biodrowych u niemowlęcia

Dysplazja stawu biodrowego jest schorzeniem, które jest diagnozowane, które jest podejrzewane u około 5% noworodków.

Biorąc pod uwagę dane statystyczne, mamy do czynienia z najczęściej pojawiającą się wadą rozwojową związaną z aparatem ruchu. Aby móc wcześnie i skutecznie wykryć ową wadę, wykonuje się badanie USG stawu biodrowego. Wczesne wykrycie takiej wady pozwala na jej wyleczenie za pomocą metod zachowawczych. Natomiast jeśli w tejże materii będziemy mieli do czynienia z pewnymi zaniedbaniami, to wówczas zazwyczaj konieczne jest wykonywanie operacji chirurgicznej w późniejszym wieku. Zaleca się obecnie, aby profilaktycznie badaniu temu było poddawane każde dziecko do wieku trzech miesięcy.

Aby móc to wykonać w ramach usług finansowanych przez NFZ, konieczne jest uzyskanie skierowanie od lekarza.

Na to badanie można nieco poczekać, ponieważ w różnych ośrodkach obowiązują różne terminy. Ważne jest jednak to, aby owo badanie było kilka razy powtórzone z uwagi na to, iż bioderka dziecięce rozwijają się w sposób bardzo dynamiczny. Badanie USG stawów biodrowych jest przeprowadzane w pozycji na boku lub na plecach. Badanie to jest wykonywane z użyciem specjalistycznego żelu, który ułatwia przewodnictwo fal akustycznych. Specjalna głowica pozwala uzyskać obraz bioderek pod różnymi kątami, co przekłada się na jego dokładność. Badanie USG bioderek jest całkowicie bezbolesne, a jego wynik jest znany natychmiast.

Tym samym od razu można uzyskać odpowiedź na to czy mamy do czynienia z dysplazją, czy też wszystko jest w porządku.

W tym miejscu warto również wskazać na adres internetowy http://www.cmpromed4kids.pl/usg-stawow-biodrowych-u-niemowlat/, gdzie też można uzyskać większą ilość informacji na temat tego schorzenia, na temat jego prawidłowej diagnostyki oraz prawidłowego leczenia. Jest to jedno z tych badań, które powinno być bezwzględnie wykonane u niemowlęcia, ponieważ późniejsze leczenie jest znacznie bardziej obciążające organizm dziecka i znacznie bardziej kosztowne.