Izolację termiczną, która stała się niezbędna w procesie budowlanym, stosuje się, aby zapobiec przenoszeniu ciepłego i chłodnego powietrza między zewnętrzem a wnętrzem budynku.
Mówiąc prościej, izolacja termiczna zapobiega przedostawaniu się ciepła zewnętrznego z zewnętrznych ścian budynku i sufitu oraz ucieczce gorącego lub chłodnego powietrza z wewnętrznych pomieszczeń na zewnątrz. Izolowane cieplnie pokoje i budynki pozostają ciepłe zimą i chłodne latem, zapewniając komfort o każdej porze roku i oszczędzając pieniądze przeznaczane na ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń. Dobrze izolowane pomieszczenia nie wymagają instalacji dodatkowej klimatyzacji, nadmiernego chłodzenia lub ogrzewania, co oszczędza właścicielowi dodatkowych kosztów i energii. W rezultacie budynek z izolacją termiczną będzie wymagał mniejszej mocy i energii do utrzymania przez cały okres swojego istnienia. Ze względu na izolację termiczną przenoszenie ciepła między wnętrzem i na zewnątrz pomieszczenia jest poważnie ograniczone, co powoduje mniejsze zużycie energii do utrzymania pożądanej temperatury w domu.
Kolejną zaletą izolacji termicznej są jej właściwości, które pomagają zapobiegać naprężeniom termicznym na dachach.
Zazwyczaj materiały izolacyjne są lżejsze niż inne materiały budowlane, na przykład beton. Z powodu naprężeń termicznych pokłady dachowe mają tendencję do pękania, dlatego izolacja termiczna pomaga zmniejszyć ciężar własny płyty dachowej i zapobiega pękaniu dachu. Ponadto niektóre elementy stosowane w izolacji termicznej podlegają recyklingowi, dzięki czemu proces docieplania budynku jest przyjazny dla środowiska i nietoksyczny. Należy jednak zauważyć, że różne formy izolacji termicznej nie zawsze nadają się do recyklingu lub są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Być może jednym z najważniejszych aspektów osiąganych poprzez docieplanie budynków jest to, że izolacja może być ognioodporna, ale zależy to od użytego materiału. Wreszcie, izolacja termiczna jest łatwa w instalacji, bez dodatkowej potrzeby konserwacji, oraz zapewnia pożądany komfort termiczny mieszkańcom i użytkownikom nieruchomości.