Słówko DIY pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem, który po rozwinięciu brzmi „do it yourself”, co tłumaczy się na „zrób to sam”. I taka jest właśnie idea przewodnia DIY – chodzi o to, by własnym sumptem, z dużą dożą kreatywności i pomysłowości wykonywać dekoracje, ozdoby, biżuterię i wiele więcej!
Dla kogo DIY?
Rękodzielnictwo, bo tak na język polski moglibyśmy przetłumaczyć DIY, nie zna granic wiekowych, nie wymaga też specjalnych umiejętności, ani wyjątkowego talentu. Jest dostępny dla wszystkich bez względu na zainteresowania, wykształcenie, a nawet zdolności manualne! Istnieje wiele typów rękodzielnictwa, które mogą być wykonywane przez osoby starsze, z ograniczoną możliwością poruszania się, a także dzieci.
Wystarczy tylko dopasować stopień trudności do możliwości zainteresowanego i przyjemne, kreatywne popołudnie mamy w kieszeni! Nie powinniśmy obawiać się kiepskich rezultatów. Po pierwsze, początki zawsze są trudne, po drugie – i najważniejsze – w DIY chodzi o zrelaksowanie się i przyjemne spędzenie czasu, dlatego do całego procesu wykonywania ozdób, czy bibelotów powinniśmy podchodzić na luzie.
Korzyści płynące z rękodzielnictwa
Różne cele przyświecają artystom-amatorom i w zależności od sytuacji, DIY może być zabawą, relaksem lub źródłem utrzymania. Może być także sposobem na zaoszczędzenie na zbędnych wydatkach – tak naprawdę wszystkie mamy, które kiedykolwiek szyły swoim dzieciom stroje na przedszkolny bal karnawałowy są idealnym przykładem kreatywnych rękodzielniczek! Idea „zrób to sam” to także świetny sposób na aktywizację seniorów – dzięki warsztatom zajęciowym starsze osoby zdają sobie sprawę, że życie na emeryturze niekoniecznie musi oznaczać spędzanie całego dnia na kanapie przed telewizorem.
DIY to także terapia – wykonując ozdoby, makatki, czy biżuterię możemy oderwać się od codzienności i zanurzyć w beztroskim świecie rękodzielnictwa. Jest to szczególnie polecane osobom, które pracują przy komputerze, gdyż ich zmęczone oczy mogą odpocząć od ostrego ekranowego światła.
Jak znaleźć swoją pasję?
Na szczęście dla wszystkich amatorów robótek ręcznych, istnieje wiele opcji, które pomogą zorientować się w temacie DIY i nakierować na wybór tematyki i technik, które najbardziej będą nam odpowiadać. Książki, poradniki, samouczki i filmiki instruktażowe – to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o materiały dotyczące rozpoczęcia przygody z DIY. A jest w czym wybierać! Esteci mogą zdecydować się na ozdobny decoupage, amatorzy praktyczności z pewnością postawią na ręcznie robione kilimy, makatki lub narzuty, miłośnicy biżuterii mogą wybrać rozmaite techniki wykonywania kolczyków i naszyjników, młode mamy z pewnością docenią ręcznie wykonane przytulanki dla swoich pociech. Mimo standardowego przekonania, że rękodzieło jest dla kobiet, panowie także bez problemu odnajdą się w świecie DIY – modelarstwo, strugane zabawki dla wnuków albo…robienie na drutach! Bo kto powiedział, że ciepły sweter może być wyłącznie podarunkiem od babci?
No właśnie. Oprócz wielu niezaprzeczalnych zalet, przedmioty wykonane metodą DIY mają dodatkowy walor – świetnie nadają się na prezent, a obdarowany na pewno doceni osobisty wysiłek włożony w jego przygotowanie.
Sprawdź ciekawy asortyment dla osób kreatywnych na stronie https://dekolo.pl/ – dowiedz się więcej