Dlaczego prędkość łącza internetowego jest zbyt niska?

Kiedy zauważamy, iż nasz internet zwalnia, strony internetowe wczytują się zbyt wolno lub też nieprawidłowo, nie pomożemy połączyć się poprzez Skype czy też różnego rodzaju komunikatory, wówczas może być to oznaka, iż nasz transfer jest zbyt niski lub też nasze na łącze internetowe działa nieprawidłowo.

W tym przypadku możemy wykorzystać testy dostępne online, które pozwolą nam na sprawdzenie prędkości naszego internetu. Czasem możemy zauważyć, iż oglądając filmy online nasze łącze, które teoretycznie powinno obsługiwać daną prędkość, również jest zbyt wolne, filmy się wczytują jednak większość usług, takich jak przykładowo przeglądanie stron, nie działa prawidłowo.

Dlaczego prędkość łącza internetowego jest zbyt niska?

Jak prawidłowo wykonać test prędkości?

W takiej sytuacji powinniśmy sprawdzić router, możemy go zresetować, wówczas włączyć test, jeżeli wyniki są niezadowalające będziemy mogli skontaktować się z dostawcą internetu, zapytać o przyczynę problemu. Niekiedy są to pewne problemy techniczne po stronie dostawcy, niekiedy nasze łącze jestem obciążone poprzez oprogramowanie, które działa w tle. Powinniśmy w tym przypadku sprawdzić ustawienia w systemie operacyjnym Windows, możemy zajrzeć do ustawień, w zakładce zużycie danych możemy sprawdzić listę oprogramowania, które korzysta w danym momencie z transferu. Może się okazać, iż kilka programów dość intensywnie wykorzystuje transfer, przykładowo podczas aktualizacji.

Dobrym pomysłem jest wykonanie testu w przypadku kiedy chcemy sprawdzić, czy możemy oglądać filmy na telewizorze wyposażonym w Wi-Fi w innym pomieszczeniu, niż ustawiony jest router, dzięki temu będziemy wiedzieli czy możliwe jest odtwarzanie filmów 4K. W tym przypadku, jeżeli sygnał jest zbyt słaby, możemy skorzystać ze specjalnych urządzeń, które będą przekazywały sygnałów do danego pomieszczenia. Podobnie jeżeli chcemy korzystać z Wi-Fi w domu, wówczas również może przydać się tego rodzaju rozwiązanie.

Tego rodzaju testy możemy dokonać wchodząc na stronę speed test, będziemy mogli zbadać tam prędkość pobierania oraz wysyłania danych za pomocą naszego komputera. Dodatkowo uzyskamy informacje na temat naszego adresu IP, czy też dostawcy usług internetowych.