Drukowanie w 3D staje się coraz bardziej popularne

Podobnie do tego, w jaki sposób na początku lat 70. ubiegłego wieku uważano komputery za innowacje, obecnie druk 3D przeżywa analogiczny renesans.

Technologia drukowania 3D na początku była ograniczona do branż, które mogły sobie pozwolić na bardzo drogie drukarki 3D. Ponieważ jednak koszty zaczęły spadać w wyniku rozwoju technologii, stacjonarne drukarki 3D zapewniły dostęp do hobbystów i każdego, kto chce wypróbować nową technologię na własny użytek. Druk 3D jest wykorzystywany w wielu aplikacjach i w wielu dziedzinach, a także jest szeroko stosowany w celach edukacyjnych. Jeśli chodzi o obecny komercyjny proces produkcyjny, linie montażowe są wykorzystywane do montażu różnych części razem, aż produkt końcowy nabierze kształtu. Drukowanie 3D będzie miało ogromny wpływ na obecne procesy produkcyjne. Na przykład użycie drukarki 3D do wytwarzania produktów w fabryce będzie wymagało jedynie przesłania projektu komputerowego do drukarki, eliminując w ten sposób potrzebę linii montażowych, ponieważ drukarka będzie mogła tworzyć kompletne produkty. Technologia drukowania 3D mieści się w granicach wytwarzania przyrostowego, co jest przeciwieństwem odejmujących procesów produkcyjnych, w których obiekty są tworzone za pomocą licznych narzędzi. Natomiast drukarka 3D buduje obiekt warstwa po warstwie bez użycia żadnych konkretnych narzędzi.

Umożliwia to projektantom opracowanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów i prototypów bez martwienia się o to, w jaki sposób zostaną stworzone.

Drukowanie 3D jest wciąż w początkowej fazie, niemniej jednak rozwija się w tempie wykładniczym i nadal oferuje istotne korzyści. Zaawansowane technologicznie wydruki 3d są w stanie wytwarzać obiekty o skomplikowanych strukturach wewnętrznych, co w innym przypadku byłoby prawie niemożliwe przy tradycyjnych metodach budowy. Weźmy na przykład klucz nastawny; stosując tradycyjne procesy produkcyjne, aby stworzyć klucz nastawny, należy wykonać szereg czynności, w tym kucie, szlifowanie, frezowanie i montaż. Z drugiej strony drukowanie 3D może stworzyć ten klucz w jednym procesie.