Holter EKG – Twoje serce pod kontrolą

Żyjemy coraz szybciej. Stres, niewłaściwa dieta, brak odpowiedniej aktywności fizycznej i zbyt krótki sen – to nasza codzienność. Niestety, odbija się to coraz bardziej na naszym stanie zdrowia – coraz częściej zapadamy na tak zwane choroby cywilizacyjne. Szeroką ich grupę stanowią w ostatnich latach choroby serca. Niektórzy z nas cierpią na wrodzone wady serca, może się jednak zdarzyć, że to właśnie nieprawidłowy tryb życia doprowadzi nas pod drzwi gabinetu kardiologa. Jednym z badań, które pomaga w diagnozie i obserwacji pacjenta jest holter ekg.

Holter EKG – badanie, które może uratować życie

Co może spowodować choroby serca? Dzisiaj jako wroga numer jeden możemy potraktować dietę bogatą w nasycone tłuszcze, duże ilości przetworzonej żywności, białą mąkę i biały cukier. Trzeba przyznać, że nasze tendencje do utrudniania sobie życia są niepokojące – taki styl życia powoduje bowiem nie tylko otyłość i problemy gastryczne. Pojawia się insulinooporność, a za nią z kolei wielkimi krokami zbliża się cukrzyca. Zaburzenia ciśnienia, miażdżyca, choroba wieńcowa i zaburzenia akcji serca to już tylko efekty końcowe naszych niecnych postępków i tego, że nasz organizm nie radzi sobie już z tym wszystkim.

Kiedy pojawia się widmo choroby serca lub jakiekolwiek nieprawidłowości, kardiolog najczęściej wykonuje badanie EKG, by sprawdzić, jak pracuje nasze serce. Nie zawsze jednak jest to wystarczające, zaburzenia mogą pojawiać się tylko okresowo w ciągu dnia. Dlatego właśnie powstało urządzenie, jakim jest holter EKG. To badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa całą dobę. Pomaga nie tylko w postawieniu diagnozy, ale także w monitorowaniu efektów leczenia farmakologicznego. Pozwala także ocenić ryzyko wystąpienia nagłej śmierci sercowej. Zdecydowanie pomaga w diagnozie, jednak nie stosuje się go w przypadku nagłych ataków zagrażających życie – stosuje się wtedy inne badania, których wynik można poznać szybciej. W przypadku serca nie ma żartów, każda minuta ma znaczenie.

Holter EKG – jak przebiega badanie?

Aparat do mierzenia akcji serca został wynaleziony w 1957 roku przez Normana Holtera. W tamtym czasie miał mniej więcej wielkość niewielkiej teczki. Dzisiejsze aparaty są wielkości smartfona, nie utrudniają więc w żaden sposób normalnego funkcjonowania. Urządzenie dostajemy do domu na czas wykonywania badania, możemy więc funkcjonować całkowicie normalnie. Elektrody, które umieszczamy na klatce piersiowej nie mogą być jednak zamoczone, nie można więc podczas badania brać prysznica. Nie powinno się także pić kawy, spożywać alkoholu, a także wykonywać ciężkich ćwiczeń fizycznych, by nie forsować się zbytnio.

Elektrody przypinamy na gołą umytą skórę. W dniu badania powstrzymajmy się od smarowania kremami i balsamami, które mogłyby spowodować, że elektroda ślizga się i nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą. Jeśli masz owłosioną klatkę piersiową, skonsultuje to z lekarzem, być może będzie trzeba usunąć owłosienie w miejscach, w których mają się znajdować elektrody. Holter EKG towarzyszy nam we wszystkich czynnościach dnia i sprawdza, jak pracuje serce.

Holter EKG – kiedy wykonuje się to badanie?

Badanie holterem EKG wykonuje się głównie w celach diagnostycznych, gdy konieczne jest dłuższe monitorowanie akcji serca, a pacjent nie wymaga hospitalizacji. Takie objawy jak omdlenia, zaburzenie akcji serca, kołatanie serca, migotanie lub trzepotanie przedsionków nie zawsze da się zanotować w postaci wykresu podczas zwykłego badania EKG. Dokuczliwe i niebezpieczne objawy bardzo często nie pojawiają się regularnie, a na przykład w określonym stanie organizmu w trakcie dnia. Holter pomaga też monitorować akcję serca po zabiegach oraz w trakcie wdrażania leczenia.

Badanie holterowskie wykonuje się najczęściej w warunkach ambulatoryjnych. Może się jednak zdarzyć, że konieczna będzie hospitalizacja. Jeśli pacjent ma ostre objawy oraz obciążający wywiad, bezpieczniej jest przeprowadzać badanie w szpitalu, by w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, można było zareagować od razu. Najczęściej jednak nie ma takiej potrzeby.