Sanok – atrakcje, które warto odwiedzić

Ponoć każdy marzy, aby rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Może wydawać się to trudne, ale zwiedzanie Sanoka, miasta, spotkanego po drodze jest już o wiele prostsze. Sanok to miejscowość nazywana “Bramą w Bieszczady”, położona w dolinie Sanu wita nas w drodze w malownicze tereny Bieszczad. Wiele osób rezygnuje z odwiedzenia Sanoka, może za wyjątkiem deszczowych dni, a nie warto, ponieważ to miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji.

Historia Sanoka, atrakcje na każdym kroku

To miasto na południowym Podkarpaciu było zamieszkiwane już w odległych czasach neolitu, a badania pokazują, że gośćmi byli tutaj Wandale, czy Celci. Jednakże pierwsze wzmianki o formalnym grodzie pochodzą z XII wieku, a już w XIV wieku założone zostało miasto Sanok. Atrakcje historyczne, które łączą się z sanocką historią to między innymi Zamek Królewski. Budynek tego muzeum wzniesiono jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego, a jego mury były świadkiem wesela Elżbiety Granowskiej z Władysławem Jagiełły. Dziś zwiedzimy go jako Muzeum Historyczne, a w nim np. wystawę ikon.

Sanok rozwijał się bardzo intensywnie aż do XVI wieku, pożary strawiły w dużej mierze miasto. Rozbiory Polski sprawiły, że Sanok znalazł się pod panowaniem austriackim, a dalej II wojna światowa sprawiła, że był miastem granicznym. Niestety, oficjalny koniec wojny nie oznaczał tego samego dla sanoczan, aż do 1948 trwała wojna domowa, niosąca ziszczenia ZIemi Sanockiej. Walki między Wojskiem Polskim a ukraińskim podziemiem zakończyły się przesiedleniem Ukraińców. Sanok i jego atrakcje to po części świadectwo pogranicza kulturowego, na którym znajduje się to miasto.

Sanok atrakcje – Stare Miasto i Rynek

Spacer po sanowskiej starówce przeniesie w czasie, dzięki urokliwym kamieniczkom, zabytkowemu klasztorowi franciszkanów, czy przedwojenne szyldy sklepów i rzemieślników. Przy okazji wizyty Sanoka, warto pamiętać, że istnieją tutaj dwa rynki – “Duży rynek”, jak i “Mały rynek”, czyli Plac św. Michała. Wcześniej wspomniany klasztor franciszkanów to jedna z bardziej ciekawych historycznie atrakcji Sanoka, ze względu na zawirowania jakie wywołało sprowadzenie zakonu na teren miasta.

Zdzisław Beksiński – czyli artystyczny Sanok

Duży rynek przyciąga również pomnikiem Zdzisława Beksińskiego. Sanok był miastem urodzenia Beksińskiego, artysta żył w nim aż do lat 70, kiedy miasto rozebrało jego dom, a on sam przeniósł się do Warszawy. W Sanoku, w Muzeum Historycznym znajdziemy szeroką wystawę prac Beksińskiego, który przepisał instytucji cały swój dorobek artystyczny. Muzeum Historyczne w Sanoku otworzyło osobne skrzydło dla galerii tragicznie zmarłego artysty. Sanok atrakcje związane z Beksińskim to również bardziej nietypowe eksponaty, jak ostatni samochód na zamkowym dziedzińcu, Toyota Corolla należąca do artysty, czy dokładnie zrekonstruowana pracownia, inspirowana tą z warszawskiego mieszkania.

Poczuć historię – atrakcje Sanok i skansen

Muzeum Budownictwa Ludowego to atrakcja turystyczna, dostępna zarówno dla małych, jak i dużych. To muzeum etnograficzne, a konkretnie skansen, który ukazuje zabudowania każdej z mniejszości, które zamieszkiwały te tereny – Bojkowie, Dolinowie, Pogórzanie i Łemkowie. Obiekty mieszkalne i użytkowe nie zostały specjalnie odbudowane, a przeniesione z okolicy, by muzeum było jak najbardziej autentyczne. To sprawia, że muzeum to nie lada atrakcja, a to nie wszystko. Sanok atrakcje dodatkowe to precyzyjnie zrekonstruowany Galicyjski Rynek z czasów austriackiego zaboru, na którym działają punkty usługowe, dzięki którym łatwo przenieść się w czasie.

Sanok i jego atrakcje – rzeka San

Nabrzeże sanockiej rzeki można bez wątpienia zaliczyć do doskonałych obiektów do odwiedzenia. Oprócz możliwości urządzenia pikniku, czy krótkiego chillu, można też wziąć udział w spływie pontonowym na różnorodnych trasach, które obiecują piękne otoczenie natury i niezapomniane wrażenia. A skoro już mowa o rzece, warto wybrać się na punkt widokowy w Parku miejskim, skąd można podziwiać dolinę rzeki czy Bieszczady.