Ile kosztuje obsługa wynajmu mieszkań?

Posiadanie lokalu na wynajem to sprawdzony sposób na zwiększenie przychodów w domowym lub firmowym budżecie. Jednak sam wynajem mieszkania – począwszy od poszukiwana najemców, poprzez promowanie i przygotowanie lokalu, aż po kontakty z najemcami – może okazać się niezwykle pracochłonny, stresujący, a przy tym – zabierający mnóstwo cennego czasu. Na szczęście wszystkich tych problemów da się uniknąć, powierzając zarządzanie najmem profesjonalnej firmie. Ile kosztuje taka usługa i czy warto się na nią zdecydować?

Na czym polega zarządzaniem wynajmem i co obejmuje?

Firmy specjalizujące się w profesjonalnym zarządzaniu najmem przejmują na siebie wszystkie obowiązki związane z wynajęciem mieszkania. Oznacza to, że powierzając obsługę najmu wykwalifikowanym specjalistom w zamian za odpowiednią opłatę, nie musisz na własną rękę publikować ogłoszeń, rozmawiać z najemcami, weryfikować ich wypłacalności, ani przygotowywać lokalu do zamieszkania.

Do obowiązków firmy, której domeną jest obsługa wynajmu mieszkań w Warszawie oraz innych miastach w Polsce, należą również:

– przeprowadzanie napraw i remontów leżących po stronie wynajmującego,

– rozliczanie płatności z najemcami oraz pilnowanie terminów,

– monitorowanie bieżącego stanu nieruchomości,

– kontakt z wynajmującym oraz informowanie go o występowaniu spornych sytuacji,

– dokonywanie finalnych rozliczeń po zakończeniu najmu.

Obsługa wynajmu mieszkań Warszawa – dla kogo?

Kompleksowe zarządzanie najmem to usługa, z której mogą skorzystać m.in. osoby bardzo zapracowane, które nie mają czasu, by samodzielnie zajmować się wszystkimi aspektami wynajmu. To także propozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wynajmowaniem nieruchomości i nie chcą popełnić typowych błędów. Również inwestorzy, którzy na co dzień przebywają za granicą, chętnie powierzają obsługę wynajmu mieszkań doświadczonym podmiotom, które w ich imieniu zarządzają najmem na terenie kraju.

Ile kosztuje zarządzanie najmem?

Jednym z oczywistych plusów współpracy z profesjonalnymi firmami zarządzającymi najmem, jest możliwość uzyskiwania wyższych przychodów z wynajmu mieszkania. Specjaliści doskonale znają rynek, mają również doświadczenie w wyszukiwaniu najemców, dzięki czemu lokal może szybciej zacząć generować dochód.

Zwykle wynagrodzenie dla firmy zajmującej się obsługą wynajmu mieszkań wypłacane jest w formie prowizji wynoszącej od kilku do kilkunastu procent dochodu z najmu. Taka forma rozliczeń jest korzystna dla obu stron – w interesie przedsiębiorstwa jest to, by uzyskać jak najwyższą cenę za wynajem, ponieważ wiąże się to z możliwością uzyskania wyższego honorarium.

Czy warto skorzystać z obsługi wynajmu mieszkań w Warszawie?

Warto wziąć pod uwagę stosunkowo niewielki koszt za przysłowiowy święty spokój oraz możliwość delegowania na profesjonalistów wszelkich obowiązków związanych z najmowaniem lokali. Należy więc stwierdzić, że obsługa wynajmu mieszkań Warszawa opłaca się równie mocno, jak w innych miastach w Polsce. Najlepiej spojrzeć na współpracę z zewnętrzną firmą jak na inwestycję w swój wolny czas, który zamiast na poszukiwanie najemców i przygotowanie mieszkania pod wynajem, będzie można poświęcić na inne działania.