Jak filtruje się wodę?

Do oczyszczania wody, stosuje się różnego rodzaju filtry, absorpcja w filtrach wody jest najczęściej przeprowadzana przez węgiel, który jest wysoce skuteczny w wychwytywaniu zanieczyszczeń przenoszonych przez wodę.

Powodem, dla którego węgiel tak łatwo absorbuje zanieczyszczenia, jest to, że ma ogromną powierzchnię wewnętrzną, która jest wypełniona zakamarkami, które mogą uwięzić zanieczyszczenia chemiczne, takie jak chlor. Najczęściej stosowane filtry domowe wykorzystują węgiel aktywny, który poprzez wchłanianie ogranicza niepożądane smaki i zapachy. Droższe filtry wykorzystują pierwiastki węglowe, które są generalnie bardziej efektywne i zwykle mają współczynnik mikronów do usuwania cząstek. Do produkcji węgla do filtrów można stosować wiele różnych substancji, w tym drewno i łupiny orzecha kokosowego, przy czym filtry z łupin orzecha kokosowego są bardziej skuteczne, ale także droższe. Sekwestracja to działanie polegające na chemicznej izolacji substancji. Polifosforan spożywczy jest powszechnie stosowany w filtrach hamujących osadzanie się kamienia w celu sekwestracji minerałów wapnia i magnezu, które powodują osadzanie się kamienia i korozję. Jak filtruje się wodę?

Jednak polifosforan jest generalnie wprowadzany tylko w bardzo małych ilościach i raczej tylko hamuje osadzanie się kamienia niż go eliminuje.

Oznacza to, że polifosforan nie zmiękcza wody, ale zamiast tego działa, aby utrzymać minerały w roztworze, zapobiegając tworzeniu się zgorzeliny na wszelkich powierzchniach, z którymi się stykają. Ze względu na twarde minerały nadal obecne w wodzie, ochrona przed osadzaniem się kamienia nie jest odpowiednia dla wszystkich zastosowań. W przemyśle często wykorzystywana jest woda, która w wielu wypadkach musi być czysta, dlatego też potrzebne są różnego rodzaju filtry przemysłowe, które mogą skutecznie oczyszczać wodę z której będziemy korzystali. Przykładowo w różnych procesach chemicznych potrzebna będzie woda nie zawierająca zanieczyszczeń. Oczywiście filtry stosuje się także w przypadku wody pitnej, w oczyszczalniach ścieków oprócz środków chemicznych wykorzystuje się specjalne filtry. Kiedy poszukujemy skutecznych rozwiązań filtracyjnych warto sprawdzić ofertę jaką posiada producent filtrów przemysłowych – Filtrakon.