Jak zgodnie z prawem używać mediów społecznościowych?

Media społecznościowe są obecne w dzisiejszych czasach w niemal każdej dziedzinie życia, wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez zaglądania na Facebooka, Twittera czy Instagrama.

Młodzi ludzie są najbardziej aktywną grupą demograficzną obecną w mediach społecznościowych, jednak niewiele użytkowników jest świadomych przepisów regulujących korzystanie z mediów społecznościowych. Ignorancja nie jest jednak obroną w sądzie, więc warto poznać podstawowe informacje, przepisy, za których złamanie grożą konsekwencje prawne.

Jak zgodnie z prawem używać mediów społecznościowych?

Przepisy o prawach autorskich a media społecznościowe

Publikowanie opinii i wpisów w mediach społecznościowych jest łatwe, jednak nie zawsze zastanawiamy się, jakie mogą być tego konsekwencje. Możemy nawet zostać pozwani za zniesławienie, jeśli naruszamy dobre imię danej osoby, na przykład umieszczając plotkę czy obraźliwe stwierdzenie we wpisie na mediach społecznościowych. Może to również nastąpić nawet wtedy, gdy dana osoba nie jest bezpośrednio wymieniona, o ile można ją zidentyfikować na podstawie tego, co zostało opublikowane.

Dodatkowo kopiowanie i udostępnianie cudzych zdjęć, wpisów i tekstów bez zgody autora może nas narazić na problemy, ponieważ łamiemy prawa autorskie. Prawo autorskie wspiera fundamentalną ideę, że jeśli ktoś coś stworzył, może decydować, kto jeszcze ma do tego dostęp. Dotyczy to zachowań online, tak samo jak w innych sytuacjach.

„Obecność w mediach społecznościowych wydaje się być oczywistością w każdej branży. W dzisiejszych czasach ciężko bez nich prowadzić jakiekolwiek działania promocyjne. Warto się jednak zastanowić, w jaki sposób publikować posty i relacje, aby przy okazji nie naruszyć prawa.” – Hanna Marcinkiewicz-Grzesiak

Musimy również zdawać sobie sprawę z tego, że udostępniane zdjęć z wizerunkiem osób nie jest dozwolone i podlega odpowiednim przepisom o prawach autorskich i ochronie prywatności oraz wizerunku. Wykorzystanie zdjęcia, wpisu lub filmu zamieszczonego w Internecie bez zgody twórcy może stanowić naruszenie praw autorskich.