Agregat uprawowy to urządzenie wykorzystywane w gospodarstwach rolnych, które rozdrabnia oraz spulchnia glebę, na której uprawiane są warzywa oraz plony. Jednym słowem pomaga on w odpowiednim przygotowaniu podłoża i gleby do sadzenia i uprawy poszczególnych gatunków roślin uprawnych. Maszyna jest dobierana w danym gospodarstwie w zależności od jego wielkości i potrzeb glebowych.
Jak dobrać odpowiednio agregat uprawowy do gospodarstwa?
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór agregatu jest wielkość gospodarstwa. Czym jego powierzchnia jest większa, tym w większy agregat uprawowy musimy zainwestować. Istotna jest także moc ciągnika jakiego używamy do codziennej pracy na polu uprawnym. Jeżeli jest duża, również potrzebny będzie większy agregat, ponieważ będzie generował szybszą i bardziej efektywną pracę.
Kolejnym istotnym elementem podczas wyboru agregatu jest rodzaj gleby, na której będziemy pracować. Ważny jest również gatunek rośliny jaką zamierzamy na nim uprawiać, ponieważ każde warzywo czy zboże ma inne potrzeby glebowe oraz potrzebuje innych czynników do wzrostu.
Podstawowo dzieli się agregaty uprawowe na maszyny proste i złożone. Agregat prosty przygotowuje glebę do procesu siewnego. Może pracować na różnych głębokościach, jest przystosowany do różnego rodzaju gleb. Agregaty złożone natomiast mają zdecydowanie więcej funkcji i jednocześnie mogą wykonywać kilka zadań. Od razu przygotowują glebę do siewu, po czym za ich pomocą można rozpocząć proces siewny roślin uprawnych. Agregat pomaga również w dbaniu o uprawy i może pomóc w nawożeniu ich.
Agregat uprawowy z powodzeniem może pomóc nam w usuwaniu chwastów z naszych sadzonek. Dodatkowo pomaga rozbijać glebę, która ulega nadmiernemu stwardnieniu i nie można robić tego ręcznie.
Zalety posiadania agregatu uprawowego
Agregat uprawowy to urządzenie, które w gospodarstwie rolnym może działać kompleksowo. Zastępuje on kilka innych urządzeń, dzięki czemu praca w gospodarstwie staje się kompleksowa i zautomatyzowana. Korzystając z takich maszyn jak agregat uprawowy oszczędzamy nie tylko siłę fizyczną, ale również czas, ponieważ maszyna wykonuje za nas całą pracę i może wykonywać kilka zadań jednocześnie.
Maszyna potrafi nie tylko przygotować grunt do sadzenia roślin uprawnych, ale również pomaga w procesie uprawy. Ważne jest odchwaszczanie rosnących upraw i to również może wykonać za nas agregat uprawowy. Dzięki jego zastosowaniu możemy przyspieszyć wzrost wielu roślin, co jest szczególnie ważne w sezonach, w których uprawy rosną wolniej, np. przez niższe temperatury czy mniejszą podaż promieni słonecznych oraz wilgoci.
W zależności od tego jakiej maszyny potrzebujemy, możemy wybrać pomiędzy agregatem, który do działania potrzebuje prowadzenia przez ciągnik oraz modele samobieżne, które korzystają z własnych napędów. Dzięki działaniu agregatu uprawowego jesteśmy w stanie ochronić wzrost rośliny i wspomóc go. Praca agregatu to istotna optymalizacja warunków dla wzrostu rośliny oraz jej rozwoju i ostatecznej jakości.
Dzięki wykorzystaniu agregatów rośliny rosną szybciej, ponieważ mają do tego lepsze warunki. Odpowiednio przygotowana ziemia oraz zmechanizowana pomoc w uprawie pozwala szybko pozbyć się problemów i zbudować gospodarstwo oparte na nowoczesnych technologiach uprawnych.
Czym są czynne i bierne agregaty uprawowe?
Agregaty czynne przeznaczone są do podłączenia do ciągników o dużej mocy. Ich głównymi funkcjami jest kruszenie i ugniatanie gleby pod uprawę. Ciągnik, który procesuje całą pracę musi pracować z niewielką prędkością, aby zadania agregatu zostały wykonane dokładnie, a sama maszyna nie została narażona na uszkodzenia. Agregaty czynne są przeznaczone przede wszystkim pod uprawę i przygotowanie ciężkich gleb.
Bierne agregaty służą przede wszystkim do pracy na glebach lekkich. składają się one z części, których praca wzajemnie się uzupełnia. Najlepsze efekty osiągają przy wyższych prędkościach. Mają również zdecydowanie mniejsze potrzeby mocowe niż agregaty czynne.