Kupujemy mieszkanie od dewelopera – lepiej w trakcie budowy czy gotowe?

Deweloperzy oferują swoim klientom mieszkania w wielu różnych lokalizacjach.

Część z nich to lokale, które nie zostały jeszcze oddane do użytkowania, czyli dopiero są na etapie budowy. Czy warto kupować taki właśnie lokal, a może zdecydować się na ten gotowy? Nowe mieszkania cieszą się od lat dużym powodzeniem i praktycznie każdy deweloper nie ma problemu z ich sprzedażą. Chociaż co roku oddaje się dziesiątki tysięcy lokali, to nadal zapotrzebowanie jest na wysokim poziomie.

Nowe inwestycje mieszkaniowe, szczególnie te w dużych miastach, natychmiast przyciągają zainteresowanych zakupem. Wśród nich znajdują się nie tylko osoby, które pragną kupić mieszkanie na własność, ale również inwestorzy, którzy następnie przeznaczają lokale na wynajem. Aktualnie zdecydowana większość nowych mieszkań sprzedawana jest jeszcze na etapie ich budowy. W związku z tym kupujący musi najczęściej zaczekać od kilku miesięcy do nawet powyżej roku aż jego lokal będzie gotowy do oddania.

Wybrane lokale mieszkalne sprzedają się jak świeże bułeczki – największym powodzeniem cieszą się te, które posiadają mniejszy metraż, ponieważ to właśnie one stanowią najlepszą inwestycję pieniędzy. W związku z tym warto spieszyć się z podjęciem decyzji dotyczącej zakupu nieruchomości i jak najszybciej podpisać umowę rezerwacyjną z deweloperem. Wtedy możemy mieć pewność, że wybrany lokal nie zostanie podkupiony przez kogoś innego!

W ofertach deweloperów można znaleźć także mieszkania gotowe, które są już oddane do użytkowania i czekają na kupujących, którzy będą mogli się przeprowadzić.Warto jednak wskazać, że najczęściej deweloper nie posiada aż tak szerokiego wyboru takich lokali. Są to także nieruchomości, które z jakichś powodów nie zostały wybrane przez innych kupujących, na przykład z względu na kondygnację, metraż czy rozkład lub orientację na strony świata. Gdy jednak chcemy kupić nowe mieszkanie od ręki, warto poprzeglądać oferty deweloperów. Być może uda się znaleźć idealny lokal dostępny od zaraz!