Piły taśmowe do cięcia metalu

W wielu firmach produkcyjnych na co dzień obrabia się metal. Wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia do cięcia metalu. Mogą to być maszyny wykorzystujące piły tarczowe, lub też wyrzynarki, na których piła obraca się za pomocą silnika.

Z pewnością wykorzystanie piły taśmowej znacznie usprawni pracę i zwiększy prędkość cięcia. Chociaż piła taśmowa do cięcia metalu jest bardzo podobna do zwykłych pił taśmowych do drewna, jest specjalnie zaprojektowana do cięcia mocnych metali. Ich najważniejszą cechą jest ostrze. Ostrze jest ustawione na niższą prędkość, aby skutecznie przecinać metale. Ponadto ostrze zawiera szereg specjalnie zaprojektowanych zębów na całej swojej powierzchni.

Oczywiście tego rodzaju piły mogą być ustawione poziomo i pionowo, w zależności od rodzaju obróbki.

Piło poziome wykorzystywane są najczęściej do wycinania dużych powierzchni z materiału, a piły pionowe stosowane są do specjalistycznej obróbki. Piły taśmowe przeznaczone do przemysłowego cięcia metali, mogą być użyte przykładowo do ciecia stali konstrukcyjnej w warsztatach produkcyjnych.

Można także ciąć pręty w budownictwie, dzięki uniwersalnemu zastosowaniu mogą być wykorzystane w wielu branżach.

Taśmy w tego rodzaju urządzeniach mogą obracać się w różnych prędkościach, niektóre metody obróbki mogą wymagać wolniejszej prędkości przesuwu piły. Tego rodzaju urządzenia powinny posiadać systemy odprowadzające wiór metalowy, nie może dostawać się on do części mechanicznych maszyny. W przypadku cięcia metalu potrzebne będzie także odpowiednie chłodzenie, piła zarówno jak i cięty metal będą się rozgrzewały. W tym wypadku stosuje się chłodzenie cieczą która podawana jest przez maszynę, bezpośrednio na tarczę. Więcej informacji na temat tego rodzaju rozwiązań można znaleźć na stronie: http://pily-do-metalu.pl. Obecnie wykorzystywane są tarcze bimetaliczne, z dodatkiem kobaltu ze stali szybkotnącej. Specjalna geometria ostrzy sprawia iż cięcie jest bardzo równe.