Specjalne gwoździe z podkładkami do zamocowania papy na dachu

Jeśli zauważyłeś dach, na którym wszędzie odstają gonty, częstym tego powodem jest stosowanie zbyt krótkich gwoździ do zamocowania papy.

Kiedy na całym dachu są wyłamane gwoździe, może to oznaczać wadliwą instalację dachu, a w szczególności zastosowanie do mocowania poszycia zbyt krótkich lub nieprawidłowych gwoździ. Minimalna długość łącznika dla dachu z gontem asfaltowym lub do zamocowania podkładu z papy wynosi około 3 centymetry. Gwoździe mocujące do gontów asfaltowych i papy powinny być wykonane ze stali ocynkowanej galwanicznie, ze stali nierdzewnej, aluminium lub miedzi, o grubości co najmniej 3 milimetrów z łbem o średnicy co najmniej 1 centymetra. Długość gwoździ powinna być taka, aby mogły one przenikać przez pokrycia dachowe. Jeśli użyjemy niewłaściwych gwoździ do mocowania papy, końcówka gwoździa w pełni przebije poszycie dachu. Z biegiem czasu rozszerzanie się i kurczenie poszycia dachowego może wymusić cofnięcie się gwoździa i jego wyjście z dachu. Kiedy tak się stanie, zaczepy gontów zostaną podniesione. Specjalne gwoździe z podkładkami do zamocowania papy na dachu

Zbyt krótkie gwoździe często wychodzą z poszycia tak daleko, że ich ręczne wyciągnięcie z dachu nie wymaga dużego wysiłku.

Gwoździe powinny być wystarczająco długie, aby przebić wszystkie warstwy pokrycia dachowego i zapewnić bezpieczne zakotwiczenie papy w poszyciu dachowym. W przypadku układania uszczelnienia z papy zaleca się gwoździe ocynkowane ogniowo, ze stali nierdzewnej, aluminium lub miedzi. Obróbka ciśnieniowa konserwująca, inna niż chromianowany arsenian miedzi, wymaga użycia odpornych na korozję, ocynkowanych ogniowo elementów złącznych do dachu. W przypadku, kiedy użyto zbyt mało gwoździ do zamontowania podkładu z papy, jest to wadliwa instalacja na dachu, która będzie podatna na wyłamywanie się gwoździ i poluzowanie się papy. Papa jest materiałem mało odpornym na rozerwanie, dlatego należy pod gwoździe zastosować podkładki papowe dla dodatkowego zabezpieczenia główki gwoździa. W takiej sytuacji nie przebije się on na wylot przez papę, ale odpowiednio przymocuje ją do podszycia dachowego.

Posted In Dom