Zastosowanie lamp LED w przemyśle

LED to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się technologi oświetleniowych. Dzięki niskim kosztom eksploatacji i wysokiej żywotności po lampy LED sięgają nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy szukający wydajnego źródła światła. Technologia LED posiada wiele zalet, które stawiają ją znacznie wyżej niż tradycyjne źródła światła. Przyjrzyjmy się zatem w jakich miejscach lampy LED znajdą zastosowanie.

Jak działają lampy LED?

Lampy LED wykorzystują zjawisko elektroluminescencji, polega ono na emitowaniu światła pod wpływem przepływu prądu. W lampach LED za przepływ energii odpowiada specjalny czip najczęściej wykonany z krzemu. Dzięki wykorzystaniu przepływu energii diody LED nie zamieniają energii elektrycznej na ciepło, przez co nie można zmierzyć ich mocy w WATACH, jednostka miary są lumeny. Dużą zaletą przepływu prądu jest energooszczędność. Prąd nie jest marnowany na wygenerowanie ciepłą, jak ma to miejsce w klasycznych żarówkach, co powoduje, że zużycie prądu jest znacznie mniejsze.


Co sprawia, że oświetlenie lampami LED jest tak często wybierane?

Oświetlenie powierzchni przemysłowych lampami LED to rozwiązanie niosące wiele zalet. Lampy LED emitują światło którego barwa może być regulowana za pomocą przepływu prądu. Dzięki temu możemy dowolnie manipulować barwą światła według naszych oczekiwań. Dużą zaletą jest również trwałość. Konstrukcja lampy LED nie wymaga użycia kruchych elementów szklanych, które są wrażliwe na urazy mechaniczne. Oświetlenie LED może być stosowane na wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Diody LED cechują się długą żywotnością, okres użytkowania może w ich wypadku wynieść nawet 50 000 godzin pracy, co wynosi ponad dwukrotnie więcej niż tradycyjnych żarówek.

Gdzie sprawdzą się lampy LED?

Lampy LED są uniwersalnym rozwiązaniem zarówno w domu, jak i w przemyśle. Dzięki dużej wydajności znajdą swoje zastosowanie w miejscach, gdzie oświetlenie pracuje cały czas. Świetnym przykładem są hale magazynowe i fabryczne, które wymagają ciągłego oświetlenie, przez co oszczędność wynikająca z użycia lam LED może być kluczowa. Dużą zaletą jest możliwość regulacji barwy światła. Badania naukowe potwierdzają, że barwa światła ma wpływ na naszą pracę. Z rana oświetlenie powinno być bardziej chłodnej barwy, natomiast wieczorem sprzyja nam bardziej ciepła barwa światła. Ledy dają nam pełną możliwość dostosowania barwy światła do pory dnia, co może się znacząco podnieść wydajność pracy. Technologia LED znalazła również swoje zastosowanie w oświetleniu budynków mieszkalnych. Często to właśnie na diodach LED są oparte dekoracje świąteczne.

Podsumowanie.

Wybierając lampy LED, dokonujemy inwestycji, która szybko się zwróci. Duża energooszczędność w połączeniu z długą żywotnością lampy daje nam gwarancje satysfakcji na długie lata. Dzięki wykorzystaniu zjawiska elektroluminescencji możemy w dowolny sposób modyfikować barwę światła, dostosowując ją do naszych potrzeb. Z powodu licznych zalet lampy LED odnajdziemy w miejscach takich jak: fabryki, magazyny, hale sportowe.