Jak przebiega operacja opadających powiek?

Starzenie się to proces, który prędzej czy później obejmie każdy organ i komórkę ludzkiego ciała, czyniąc nasz organizm mniej wydolnym i słabym. Jedną ze zmian wynikających z tego procesu jest pogorszenie się wzroku na skutek opadania górnych powiek. Zmiana ta objawia się nadmiarem skóry w obrębie powiek oraz ich stopniowemu obniżaniu się i równoczesnemu przesłanianiu źrenicy, co powoduje ograniczenie pola widzenia. Na szczęście istnieją sposoby na rozwiązanie problemu opadających powiek, takie jak blefaroplastyka, czyli plastyka powiek.

Komu zaleca się zabiegi plastyki opadającej powieki?

Plastyka powiek to zabieg, który umożliwia trwałe wyeliminowanie problemu opadających powiek u osób w różnym wieku. Najczęściej są to pacjenci w wieku od 40 do 60 lat, który wkroczyli już w okres intensywnego starzenia się twarzy. Warto jednak zauważyć, że coraz częściej problem opadających powiek zaczyna dotykać osoby zdecydowanie młodsze, które ukończyły 25-30 rok życia. W przypadku takich pacjentów możemy tu mówić o działaniu czynników genetycznych powodujących szybsze starzenie się twarzy.

Główną przyczyną, dla której pacjenci zgadzają się na zabieg plastyki powiek jest znaczące obniżenie walorów estetycznych twarzy. Skóra powiek staje się luźna i rozciągnięta, co dodaje nam lat i nadaje twarzy smutny wygląd. Innym powodem wykonywania tego zabiegu jest zawężenie pola widzenia spowodowane opadaniem powieki na źrenice okna. Taki stan powoduje nie tylko nieestetyczny wygląd, ale i problemy z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak czytanie czy prowadzenie auta.

Więcej informacji na temat pacjentów, którym zaleca się zabieg plastyki powiek przeczytasz na stronie Plastyka powiek – korekta opadających powiek Gdynia – Gdańsk, gdzie znajdziesz opis zabiegu wraz z efektami, które udaje się dzięki niemu osiągnąć.

Jakie korzyści niesie ze sobą zabieg?

Najbardziej zauważalnym efektem zabiegu plastyki powiek jest wyraźne odmłodzenie i ujędrnienie okolicy oczu. Skóra powiek zostaje zmniejszona, oczy otwierają się i nabierają blasku, a smutny lub zły wyraz twarzy staje się jedynie przykrym wspomnieniem. Dodatkowo pole widzenia znacząco zwiększa się, a pacjent nie musi się już zmagać z utrudnionym widzeniem.

Warto jednak dodać, że zawężenie pola widzenia to nie jedyna negatywna konsekwencja opadania powiek. Osoby zmagające się z luźną skórą powiek bardzo często odchylają głowę do tyłu, co prowadzi do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa w odcinku szyjnym. Decydując się na korektę opadających powiek jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ten problem.

Na czym polega przygotowanie do zabiegu?

Zabieg plastyki powiek wykonywany jest głównie w znieczuleniu miejscowym wykonywanym przy użyciu mieszanki lidokainy i epinefryny. Taki koktajl pozwala znieść odczucia bólowe oraz niweluje ryzyko obfitego krwawienia w trakcie zabiegu. Znieczulenie miejscowe jest również na tyle mało inwazyjne, że nie wymaga hospitalizowania pacjenta po zabiegu.

Blefaroplastyka każdorazowo poprzedzona jest konsultacją lekarską oraz badaniami laboratoryjnymi, które mają określić stan zdrowia pacjenta oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Lekarz prowadzący omawia również spodziewane efekty plastyki, tak by pacjent był w pełni świadomy, z czym wiąże się procedura. Przykładowe efekty zabiegu znajdziesz na stronie https://derm-estetyka.pl/plastyka-powiek-wyglad-po-zabiegu.html/, gdzie zamieszczono galerię zdjęć z pierwszych 8 dni po zabiegu.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania korekty opadających powiek?

Wśród nielicznych przeciwwskazań do wykonania zabiegu plastyki powiek możemy wymienić choroby ogólnoustrojowe oraz zakażenia skóry w obszarze operowanym. Z kolei wśród zaleceń rekonwalescencyjnych znajdziemy zakaz noszenia soczewek kontaktowych przez około tydzień oraz rezygnacja z makijaży oczu. Niezwykle ważna jest również ochrona oczu przez promieniowaniem UV w postaci okularów z dobrymi filtrem.