Konto bankowe stało się obecnie nieodłącznym narzędziem, z którego korzystamy praktycznie każdego dnia. Od drobnych płatności, przez comiesięczne opłaty, po oszczędzanie oraz spłacanie kredytów, konto stanowi nieocenioną pomoc zarówno w domu, jak i w firmie. Możemy się jednak spotkać z sytuacją, w której dostęp do zgromadzonych środków zostanie zablokowany. Co należy zrobić w takiej chwili?
Czym jest blokada konta bankowego?
Zgodnie z nazwą, blokada oznacza utratę możliwości korzystania ze środków na danym koncie bankowym. Często o takiej sytuacji dowiadujemy się przypadkowo, gdy otrzymamy odmowę wykonania transakcji. Dzieje się tak, ponieważ bank nie ma obowiązku informować nas o nałożonej blokadzie – jeżeli zamrożenie środków następuje na wniosek jakiejś instytucji, to właśnie ona jest odpowiedzialna za poinformowanie nas o zaistniałej sytuacji. Co więcej, blokada może być całkowita lub dotyczyć jedynie określonej sumy pieniędzy – ta druga sytuacja może być stosunkowo łatwa do przeoczenia, jeżeli na koncie posiadamy środki przekraczające wysokość niezapłaconego zobowiązania.
Przyczyny blokady
Powodów dla zamrożenia konta jest wiele, jednakże najbardziej popularną przyczyną zamrożenia dostępu do środków są długi oraz nieuregulowane należności. W takim przypadku Urząd Skarbowy, Urząd Miasta, komornik lub służby celne mogą wystąpić o zablokowanie konta w celu zabezpieczenia środków potrzebnych na spłatę zobowiązań. Taka sytuacja może nastąpić również w toku postępowania egzekucyjnego, przekroczenia terminu zapłaty mandatu, kar, alimentów oraz występowania zaległości wobec organów państwowych. Blokada może również pojawić się w sytuacji, gdy bank odnotuje nietypowe transakcje, które mogą sugerować, iż ktoś ukradł nam kartę – np. wydawanie dużych ilości pieniędzy w innym mieście lub za granicą. Uwagę prokuratury zwracają także regularne transfery środków z podejrzanych źródeł, ale warto zaznaczyć, że w wyniku blokady związanej z przypuszczeniem o pranie pieniędzy, zamrożeniu nie ulega zwykle całe konto, ale jedynie podejrzana suma.
Co zrobić z blokadą konta?
Pierwszym krokiem do odblokowania pieniędzy na koncie powinien być kontakt z bankiem. Pozwoli to ustalić przyczynę problemu, gdyż za wnioskiem o zablokowanie może stać konkretna instytucja państwowa. Jako że większość przypadków blokady konta związana jest z zadłużeniem, chwilówka przez internet pozwoli sprawnie uporać się ze spłatą należności. Pożyczka krótkoterminowa umożliwia uregulowanie zobowiązań, ale trzeba pamiętać, że samo spłacenie zaległości nie wystarczy, aby zdjąć blokadę. Musimy się skontaktować z podmiotem, który wysunął wniosek o zamrożenie środków, w przeciwnym razie blokada będzie dalej w mocy. Szybka gotówka (zobacz ofertę na: https://www.extraportfel.pl/pozyczki-dla-zadluzonych/szybka-gotowka-dla-zadluzonych) pozwala sprawnie uwolnić środki, jednakże w przypadku wniosku z prokuratury, będziemy musieli poczekać od 24 godzin do 6 miesięcy na uwolnienie środków.