Obecnie wiele firm potrzebuje blachy walcowanej, aby otrzymać blachę odpowiedniej grubości, można wykorzystać walcarki. Mogą one posiadać różne ilości rolek, które pozwalają dodatkowo kształtować blachę.
Podczas walcowania części w ten sposób do pożądanego kształtu i tolerancja, może być wymagane kilka przejść z regulacją przechyłu konieczną po każdym przejściu. Jest to stosunkowo powolne i wymaga znacznych umiejętności ze strony operatorów. Metoda dwóch walców składa się ze stalowego walca górnego oraz walca dolnego. Część tego górnego walca jest wpychana do dolnego walca, a odchylająca się objętość działa tak samo jak płyn hydrauliczny w procesie hydroformowania, wywierając bardzo wysokie naciski na walec stalowy. Po umieszczeniu blachy między dwoma takimi rolkami ściśle przylega do blachy stalowej, a ponieważ wałek jest napędzany, blacha jest formowana w bardzo precyzyjny promień. Umożliwiając naturalne cofanie się materiału, promień ten pozostaje jednolity bez względu na to, czy kształt formowanej części jest kompletnym kołem, czy tylko wycinkiem koła. W większości zastosowań wyeliminuje to konieczność wstępnego formowania lub odcinania końcówek. We wszystkich przypadkach promień walcowanej części jest kontrolowany przez promień górnego walca i naturalne sprężynowanie materiału. Dwuwalcowa maszyna do walcowania i wyginania ma raczej unikalną cechę konstrukcyjną.
Nazywamy to układem zapobiegającym ugięciu, który eliminuje możliwość toczenia części zagiętej blachy, co jest spowodowane ugięciem rolki. Wał środkowy może odchylać się pod ciśnieniem, podczas gdy rolka zewnętrzna pozostaje równoległa. Dwa łożyska zastosowane między rurą a wałem środkowym są sferyczne z podwójnymi rolkami i są łożyskami samonastawnymi. W ofercie firmy można znaleźć profesjonalne walcarki do blachy, dzięki którym uzyskamy takie blachy jakich potrzebujemy. Tego rodzaju maszyny mogą posiadać wiele wałków w zależności od zastosowania, często spotykamy maszyny posiadające dwa wałki, lub też więcej w zależności od potrzeb.