Co to jest mapa deszczu i co możemy z niej wyczytać

Mapa deszczu jest specjalną mapą, która wskazuje, w jakim miejscu obecnie występują opady atmosferyczne.

Są to mapy, które powinny być często aktualizowane, możemy znaleźć je przykładowo w internecie. Tego rodzaju mapami posługują się prezenterzy pogody w telewizji. Mapy tego typu powstają na podstawie danych z sieci radarów meteorologicznych, które zbierają informacje na temat odległości, rodzajów opadów, następnie przewidują w jakim kierunku mogą przemieszczać się chmury oraz z jaką prędkością. Na tej podstawie określa się również prędkość i siłę wiatru.

Co to jest mapa deszczu i co możemy z niej wyczytać

Jak powstają mapy deszczu?

Do wykrywania chmur burzowych czy z gradem służą radary pogodowe. Radar składa się z nadajnika i odbiornika. Nadajnik emituje impulsy fal radiowych na zewnątrz w kształcie kołowym. Opady rozpraszają te fale radiowe, wysyłając część energii z powrotem do punktu nadawczego, w którym zostanie wykryta przez odbiornik radaru. Natężenie tego odebranego sygnału, zwanego echem radarowym, wskazuje na intensywność opadów. Pomiar czasu potrzebnego na opuszczenie radaru i powrót fali radiowej informuje nas, jak daleko jest burza. Kierunek, w którym wskazuje radar, lokalizuje chmurę burzową.

Dane z map tworzonych na podstawie danych pochodzących z radarów pogodowych możemy znaleźć w internecie. Radary te mogą przewidywać opady śniegu i deszczu, a także inne opady. Jednak są one również używane do pomiaru wiatru i wykrywania ekstremalnych warunków pogodowych. Radar pogodowy to wyrafinowany sprzęt meteorologiczny. Służy do określania, gdzie znajdują się chmury wodonośne i ich trajektorii.

Radary pogodowe mierzą również prędkość wiatru. Radar wiatrowy może wykryć tornado i dokładnie obliczyć, kiedy w danym regionie lub mieście może pojawić się zła pogoda. Dodatkowo pozwala innym zobaczyć ścieżkę burz, aby się na nie przygotować. Aktualną mapę deszczu znajdziemy w internecie na stronie https://mapaburzowa.com/mapa-deszczu/. Dane wyświetlane na radarze pogody na żywo są wykorzystywane do monitorowania potencjalnie niebezpiecznych sytuacji każdego dnia. Może być również wykorzystywany przez organizacje rządowe na całym świecie do przetwarzania i gromadzenia danych meteorologicznych do badań i prognoz.