Czyszczenie i konserwacja marmuru – jak zrobić to bezpiecznie?

Marmur jest materiałem cieszącym się coraz większą popularnością. Trudno dziwić się takiemu stanowi rzeczy, gdyż zachwyca pięknem struktury i uniwersalnym charakterem. Osoby posiadające marmurowe posadzki lub inne elementy z tego kamienia często zastanawiają się w jaki sposób go wyczyścić. W tym poradniku dowiesz się w jaki sposób można czyścić i konserwować marmur tak, aby go nie zarysować.

Marmur – naturalnie piękny kamień

Wiedza o prawidłowym myciu i konserwacji marmurowej podłogi jest kluczowa, aby nie zniszczyć naturalnego surowca. Marmurowe powierzchnie prezentują się olśniewająco, a ich obecność sprawia, iż pomieszczenie nabiera luksusowego charakteru. Dotyczy to szczególnie łazienki, w której marmur stosowany jest coraz częściej. Czyszczenie podłóg marmurowych wymaga jednak zastosowania innych środków niż klasyczne detergenty. Te przeznaczone go powierzchni łazienkowych mogą zniszczyć strukturę kamienia i prowadzić do jego blaknięcia. Zastosowanie dedykowanych preparatów zapewnia doskonałe efekty w postaci czystej powierzchni, a użycie środków konserwujących pozwala cieszyć się piękną posadzką marmurową przez wiele lat. Jeśli chcesz kupić preparaty przeznaczone do mycia podłóg marmurowych lub granitowych, sprawdź ofertę producenta Akemi: https://www.e-akemi.com/.

Etap I – usuwanie brudu i zarysowań

Czyszczenie powierzchni marmurowych przebiega w dwóch etapach. Pierwszym jest pozbycie się brudu i ewentualnych zadrapań. W tym celu warto zastosować poniższe wytycznn:

  • Użyj szmatki z mikrofibry nasączoną niewielką ilością wody oraz łagodnego płynu do mycia naczyń. Możesz też użyć specjalistycznego środka do czyszczenia marmuru o odpowiednim poziomie PH.
  • Zastosuj ruchy pionowe i delikatnie pozbądź się plamy z powierzchni. Uwaga! Nigdy nie stosuj ruchów kolistych i nie używaj szorstkiej strony gąbki! Mogą zarysować strukturę kamienia.
  • Czystą powierzchnię wypoleruj przy użyciu suchej szmatki.

Etap II – mycie podłogi marmurowej

  • Do wiadra z ciepłą wodą dodaj specjalistycznego środka do czyszczenia posadzki marmurowej.
  • Umyj posadzkę przy użyciu delikatnych pociągnięć mopem.
  • Wylej ciepłą wodę z wiadra i zastąp ją zimną bez dodatku detergentu.
  • Ponownie umyj podłogę, a po zakończonym procesie wypoleruj podłogę czystą, suchą szmatką. Dzięki temu unikniesz zacieków.

Pielęgnacja marmurowej posadzki

Dbanie o piękny wygląd posadzki z kamienia naturalnego jest łatwiejsze, gdy na jego powierzchni nie ma sporych zabrudzeń. Impregnację marmuru najlepiej jest więc przeprowadzić po oczyszczeniu podłogi. Do tego celu powinno się użyć środków czyszczących przeznaczonych do tego celu. Potrzebne preparaty o odpowiednim wskaźniku PH można kupić tutaj: https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html. Pielęgnacja marmurowej podłogi to nie tylko impregnacja, ale także codzienna troska. Upewnij się, że marmurowa posadzka nie będzie zarysowywana w newralgicznych miejscach jak np. wejście do domu. Dzięki skutecznej ochronie marmurowej podłogi będzie można cieszyć się jej pięknem przez wiele lat.