Jak dbać o trawnik?

Dbanie o trawnik jest łatwiejsze niż myślisz, nie zawsze potrzebujesz szerokiej gamy środków chemicznych czy godzin pracy, aby trawnik wyglądał pięknie, o ile wykonujemy różnego rodzaju czynności związanej z pielęgnowaniem naszego ogrodu.

Możesz z łatwością zadbać o zdrowie swojego trawnika poprzez ostrożne koszenie i podlewanie, a także sporadyczne oczyszczanie i napowietrzanie. Zbyt długa trawa wymaga więcej wody i składników odżywczych, aby zdrowo i prawidłowo rosnąć. W związku z tym utrzymywanie krótkiego i dobrze przyciętego trawnika zmniejsza obciążenie trawy, ułatwiając roślinom zachowanie dobrej kondycji. Oprócz tego, koszenie trawnika może sprzyjać grubszej trawie z lepszym pokryciem, ponieważ przycinanie końcówek zachęca rośliny do wzrostu większej liczby liści, pogrubiając powierzchnię trawnika. W okresie wegetacji należy często kosić trawnik, aby utrzymać go w jak najlepszym stanie. Jednak utrata zbyt dużej długości na raz przez roślinę jest szkodliwa, ponieważ ta zmiana zdolności do fotosyntezy może powodować problemy.

W związku z tym należy jednorazowo usunąć tylko jedną trzecią wysokości rośliny i należy unikać przycinania trawy do wysokości mniejszej niż 5-7 centymetrów w zależności od odmiany.

Wiosną, zimą i jesienią możesz skosić trawę nieco krócej, ponieważ temperatury są niższe, ale latem należy pozwolić jej nieco dłużej rosnąć, aby chronić glebę przed wysychaniem podczas upałów. Warto zadbać także o ostrze kosiarki, które powinno być regularnie koszone. Tępe ostrze będzie rwało trawę zamiast ją przycinać, dlatego ostrze musi być ostre i dobrym stanie, należy sprawdzać czy nie zostało uszkodzone przykładowo przez kamienie. Podlewanie to jeden z najprostszych i najłatwiejszych etapów pielęgnacji trawnika. Należy odpowiednio podlewać trawnik w zależności od opadów atmosferycznych. Z pewnością trawa ogrodowa powinna cieszyć nasze oko tworzyć jednolity dywan na naszej posesji. Warto zastanowić się nad doborem odmiany trawy, aby wybrać odporną odmianę która nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych.