Czym jest rezonans magnetyczny i jak przebiega to badanie?

W obecnej branży medycznej można odnotować wiele zróżnicowanych metod badań mających na celu wykrywanie chorób albo potwierdzanie postępów leczenia.

Do grona nowoczesnych, bezpiecznych i niezwykle precyzyjnych badań zalicza się rezonans magnetyczny. Proces ten polega na wykorzystywaniu pola magnetycznego, na które reagują komórki ludzkiego ciała. Na podstawie tej reakcji, specjalistyczny sprzęt tworzy precyzyjny obraz medyczny, który może być analizowany przez lekarzy pod kątem badań jamy brzusznej, głowy, kręgosłupa, kości czy też tkanek miękkich.

Czym jest rezonans magnetyczny i jak przebiega to badanie?

Przebieg badania z zakresu rezonansu magnetycznego

Jeśli chodzi o sam przebieg badania to pacjent powinien leżeć na plecach lub na brzuchu, w zależności od badanego miejsca. Podczas przeprowadzania procesu skanowania, istotne jest, aby pacjent się nie ruszał. Ma to bowiem ogromny wpływ na precyzję uzyskiwanych obrazów medycznych. Czas trwania takiego badania to najczęściej 15-45 minut i przez cały czas jego trwania, osoba przechodząca badanie znajduje się pod opieką pracowników medycznych, z którymi można się porozumiewać przy pomocy mikrofonu oraz kamery.

Istnieją sytuacje, w których można przeprowadzić badanie po wcześniejszym uśpieniu pacjenta. Jest to szczególnie przydatne w przypadku osób, które mają problemy z utrzymaniem właściwej pozycji. W niektórych przypadkach, takich jak na przykład badania pod kątem układu nerwowego albo związane z poszukiwaniem nowotworów, stosowany jest środek kontrastowy podawany dożylnie. Dzięki temu można zauważać różne istotne zmiany pojawiające się podczas badania.

Jak widać usługi reklamowane hasłem rezonans magnetyczny poznań oraz innymi słowami, charakteryzują się wysoką precyzją, wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu oraz kwalifikacji profesjonalistów. Badania tego rodzaju są dostępne na kasę chorych oraz prywatnie. Więcej informacji na temat placówek oferujących takie usługi, można bez problemów znaleźć w Internecie. Wystarczy tylko użyć odpowiedniego hasła w wyszukiwarce on-line.