Jak dobrać odpowiednie barierki na schody?

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim domownikom jest niezwykle ważne. Ta kwestia nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza wtedy, gdy mamy małe dzieci lub w domu mieszkają również osoby starsze. W takiej sytuacji należy zadbać o to, by te osoby nie były narażone na niepożądane niebezpieczeństwo. Jedną z istotnych przestrzeni, jaką należy odpowiednio zabezpieczyć są schody, niezależnie od tego czy są to schody drewniane, młynarskie, modułowe czy spiralne. Ich właściwe zabezpieczenie jest niezwykle istotne dla komfortu każdego z mieszkańców. Warto więc zastanowić się nad tym, jak dobrać odpowiednie barierki na schody.

Jakie balustrady na schody mamy do wyboru i na co zwracać szczególną uwagę przy ich wyborze?

Współczesny rynek oferuje szeroki wybór różnych rodzajów barier, od klasycznych, drewnianych po nowoczesne, metalowe lub szklane. Systemy barierek są więc bardzo różne, rynkowa oferta bardzo szeroka i z powodzeniem dobierzemy, takie, które będą pasowały zarówno do samych schodów, jak i stylistyki wnętrza. Jednak przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się, jakie cechy powinny posiadać idealne barierki na schody.

Funkcjonalność

Barierki na schody muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Powinny spełniać swoją podstawową funkcję, czyli zabezpieczać wszystkich użytkowników schodów przed upadkiem. Niektóre modele oferują również dodatkowe funkcje, takie jak wbudowane oświetlenie czy miejsce na przechowywanie dekoracji.

Styl

Odpowiednio dobrana barierka powinna idealnie wpasować się w styl wnętrza. W przypadku klasycznych wnętrz drewniane barierki będą wyglądały najlepiej, natomiast w nowocześnie, minimalistycznie, czy też w stylu skandynawskim lub loftowo zaaranżowanym pomieszczeniu lepiej sprawdzą się metalowe, lub szklane modele.

Bezpieczeństwo

Warto zwrócić uwagę na to, czy barierka jest bezpieczna w użytkowaniu. Powinna być stabilna i trwała. Nie pomińmy także zweryfikowania czy materiał, z którego została wykonana, odpowiada najwyższym standardom jakości.

Kolor

Warto także zwrócić uwagę na ten wydawałoby się mniej istotny detal. Kolor barierki powinien konweniować z barwami, w jakich utrzymane są ściany oraz same schody. W przypadku jasnych schodów najlepiej sprawdzą się ciemniejsze barierki, a w przypadku ciemnych schodów — jasne barierki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jednak utrzymane zostały w podobnej tonacji kolorystycznej. Wówczas powinny stanowić kontrast dla ścian.

Montaż

Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem jest montaż. Barierki powinny być odpowiednio zamontowane, aby zapewnić maksymalną ochronę przed nieszczęśliwym wypadkiem. Warto zadbać o to, aby montaż był wykonany przez specjalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

Dobór barierki do schodów powinien być przemyślany zarówno pod kątem jej stylistyki, jak i jakości wykonania oraz bezpieczeństwa, jakie ma zapewnić. Zatem funkcjonalność, wspomniany styl, bezpieczeństwo, kolor oraz montaż to te elementy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu barierek. Odpowiednio dobrane barierki pozwolą nam cieszyć się pełnym bezpieczeństwem w naszym domu.