Jak prawidłowo zezłomować pojazd?

Jeżeli nasz stary samochód odmówił nam posłuszeństwa możemy zdecydować się na złomowanie. Jeżeli nie opłaca nam się sprzedawać go na części wówczas powinniśmy go zezłomować.

Należy przygotować wszystkie dokumenty i udać się do stacji złomowania pojazdów. Często będzie to złomowisko, jeżeli nasz samochód nie jest w stanie dojechać może zostać odebrany lawetą. Niekiedy możemy się potargować z firmą odbierającą pojazd do złomowania, jeżeli przykładowo jest to van, czy mikrobus może on być droższy ze względu na swoją wagę. Warto pamiętać aby usunąć z niego wszystkie nasze rzeczy osobiste, niektórzy zostawiają sobie także sprzęt audio. Profesjonalne złomowisko pomoże nam wykonać wszystkie niezbędne czynności związane ze złomowaniem należy bowiem unieważnić dowód rejestracyjny, kartę, oraz tablice rejestracyjne. W tablicach rejestracyjnych należy wybić lub wywiercić otwory. Warto zadzwonić do kilku stacji złomowania i zapytać o ceny, dzięki czemu uzyskamy najwyższą kwotę.

Niekiedy można także przejrzeć serwisy ogłoszeniowe, i sprawdzić czy ktoś nie poszukuje części do naszego samochodu.

Wówczas można dodatkowo zarobić na sprzedaży części a resztę samochodu sprzedać jako złom. Można także dać ogłoszenie na forum wielbicieli danej marki czy modelu naszego samochodu. Firmy zajmujące się złomowaniem odzyskają z samochodów metale kolorowe, z przewodów elektrycznych. Odpowiednio zostaną zutylizowane wszystkie płyny i oleje. Samochód zostanie rozebrany na części, cały metal zostanie sprzedany do huty, natomiast wszystkie elementy plastikowe zostaną właściwie zutylizowane. Trzeba także zadbać o to aby prawidłowo wymontowane zostały szuby i uszczelki, wszystkie te elementy także należy poddać utylizacji,. Obecnie cały pojazd może zostać w sposób ekologiczny zezłomowany. Obecnie złomowanie pojazdów obejmują różnego rodzaju przepisy unii europejskiej, samochód niezutylizowany będzie bowiem problemem. Natomiast wiele jego elementów może zostać przetworzonych i powtórnie wykorzystanych.