Wychowanie dziecka to przywilej i obowiązek dla rodzica, który musi zapewnić opiekę, nadzór i wykształcenie małoletniego dziecka. Opieka fizyczna odnosi się do rutynowej codziennej opieki i kontroli oraz odpowiedniego miejsca zamieszkania dziecka.
W przypadku wyłącznej opieki jeden z rodziców sprawuje opiekę nad dzieckiem przez większość czasu i podejmuje ważne decyzje dotyczące dziecka. W ramach wspólnej opieki fizycznej oboje rodzice uczestniczą w opiece nad dzieckiem. Opieka prawna oznacza prawo do decydowania o wychowaniu dziecka, w tym do edukacji, opieki zdrowotnej i wychowania religijnego. Wspólna opieka prawna oznacza, że oboje rodzice mają równe prawa i obowiązki, w tym prawo do uczestniczenia w najważniejszych decyzjach dotyczących wychowania czy przyszłości dziecka. Jeżeli rodzice w trakcie procesu rozwodowego nie mogą dojść do porozumienia w sprawie opieki i czasu przebywania z dzieckiem, musi to zrobić sąd. W swoich decyzjach dotyczących opieki i widzeń z dziećmi sąd opiera swoje decyzje na najlepiej pojętym interesie dziecka, stosując różne kryteria. Alimenty na dzieci to zasądzona przez sąd wypłata jednego z rodziców na rzecz rodzica sprawującego opiekę nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie lub separacji jako wkład w koszty wychowania dziecka. Jest to przepis zapewniający dziecku równe wsparcie od obojga rodziców, jakie otrzymałoby, gdyby nie doszło do rozwodu.
W ustalaniu wysokości takich świadczeń sądy biorą pod uwagę wiele kwestii.
Przede wszystkim sąd musi wziąć pod uwagę różne wzory rozwiązań oparte na dochodach jednego lub obojga rodziców, liczbie dzieci i różnych innych istotnych czynnikach. Najczęściej do ustalenia wysokości alimentów na dziecko wykorzystuje się tylko dochód rodzica nieposiadającego prawa do opieki. Jeśli chcemy wystąpić o rozwód, prawnicy zajmujący się prawem rodzinnym udzielą potrzebnych porad. Ustalanie wizyt rodzicielskich to najbardziej emocjonalna i sporna część procesu rozwodowego, ponieważ wiąże się z czasem, jaki rodzic nie sprawujący pełnej opieki spędza po rozwodzie z dzieckiem. Jeśli rodzice nie mogą dojść do porozumienia, sąd na podstawie dobra dziecka ustali odpowiedni harmonogram.