Jak zadbać o swoje serce

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważnym organem dla człowieka jest jego serce. To tak naprawdę jeden z najważniejszych narządów, który pompuje do naszego organizmu krew, pozwalając nam na funkcjonowanie. Serce to mięsień, który nigdy nie odpoczywa!

Jeśli tylko przestałoby pracować, konsekwencje dla naszego organizmu byłyby tragiczne. Dlatego nie możemy nigdy bagatelizować swojego zdrowia, oczywiście w żadnym kontekście, ale w przypadku serca ma to szczególną wagę. Należy przykładać dużą wagę do jego stanu i potencjalnych niepokojących objawów. Leczenie zaburzeń serca to wyjątkowo wymagający i ważny proces. Jeśli, więc tylko czujemy obniżenie samopoczucia spowodowane dusznościami, zadyszkami, problemami z wydajnością naszego organizmu, uczuciem zmęczenia przy zwykłych, codziennych czynnościach — zdecydowanie powinniśmy się przebadać, w czym najlepiej pomoże wizyta u kardiolog warszawa. Serce to organ, dzięki któremu otrzymujemy tlen, niezbędny do życia. Jeśli mamy mocno siedzący tryb życia, który jest pozbawiony większych aktywności, niestety może mieć to negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego serca. Tak samo zbyt tłusta i ciężka dieta. Mowa tu oczywiście o chorobach nabytych, ale nie można zapomnieć o schorzeniach wrodzonych, które uaktywnić się mogą na różnych etapach życia. Życie w ciągłym biegu, permanentny stres — to również czynniki wpływające negatywnie na nasz organizm. Jeśli czujemy, że nasz organizm zaczyna mówić stop, warto mierzyć sobie puls i zwracać szczególną uwagę na uczucie kołatania. Jednak nie oznacza to zabawy w bycie lekarzem.

Wizyta u lekarza to must have, jeśli tylko zaczynamy odczuwać, że nasz organizm zaczyna się buntować i zachowywać inaczej niż do tej pory. Warto udać się do kardiologa z Warszawy, który specjalizuje się w chorobach wieńcowych, arytmii czy niewydolności serca. Ważna jest również profilaktyka, która jest wskazana u osób po 30 roku życia, a po 40 jest ona wręcz obowiązkowa. Badania takie jak EKG, powinien mieć przeprowadzony każdy z nas, wkraczając w wiek lat czterdziestu, o ile oczywiście nigdy takiego badania nie mieliśmy. Jeżeli po diagnostyce, stwierdzone zostaje schodzenie takie jak niedokrwienie serca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego i niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego, arytmie, dławica piersiowa czy wrodzone wady serca, takie jak np. zespół Fallota, niedomykalność lub zwężenie zastawki mitralnej i aortalnej — pacjent trafia pod stałą opiekę kardiologiczną. Jednak należy pamiętać, że profilaktyka to nie tylko chodzenie do lekarza, ale zdrowy tryb życia i dbanie o swój organizm na co dzień. Wszyscy wiemy, że dzisiejsze czasy nie sprzyjają spokojnemu życiu, jednak da się odpowiednio zadbać o siebie w kilku krokach, które można wprowadzić od zaraz. Przede wszystkim szukajmy większej ilości ruchu, nawet podczas codziennych czynności, przykładowo zamiast windy, wybierz klatkę schodową. Dodatkowo zacznij planować swoje posiłki, codziennie wieczorem przygotuj jedzenie na kolejny dzień. W ciepłe dni zamiast samochodu w drodze do pracy przeskocz na rower. Przez cały rok natomiast znajdź czas dla siebie, na zrobienie tego, co lubisz, co daje Ci relaks i ukojenie. Te kilka kroków może zdziałać cuda.