Producent obwodów drukowanych – jak dokonać wyboru?

producent obwodów drukowanych

Obwody drukowane to nowoczesne, zaawansowane, a zarazem skuteczne rozwiązanie dla specyficznych problemów konstrukcyjnych w układach elektronicznych. Odgrywają one niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu wielu urządzeń, które bez nich nie mogłyby działać. Wszyscy korzystamy z nich na co dzień, nawet jako użytkownicy zwykłych obiektów dostępnych w każdym gospodarstwie domowym. Nic więc dziwnego, że projektanci PCB odgrywają tak ważną rolę w wielu przedsiębiorstwach, a producent obwodów drukowanych godny zaufania to jeden z najistotniejszych partnerów, od których zależy powodzenie procesów produkcyjnych. Zanim jednak przejdziemy do omówienia, na co należy zwrócić uwagę przy nawiązywaniu takiej współpracy, warto zapoznać się bliżej z pojęciem obwodów drukowanych.

Obwody drukowane PCB – ogólna charakterystyka

Nazwa „PCB” powszechnie stosowana dla określenia obwodów drukowanych pochodzi od angielskiego sformułowania Printed Circuit Board. Płytka PCB – która jest równie często spotykanym nazewnictwem – składa się z materiału izolacyjnego, czyli dielektryka, pokrytego miedzianą folią przewodzącą i służy do montażu elementów elektronicznych. Część przewodzącą elektrycznie stanowią tu ścieżki miedziane i pola lutownicze zwane padami, które razem tworzą układ elektroniczny.

Podstawowe parametry jakie różnicują dostępne płytki PCB, to przykładowo ilość zastosowanych warstw. W tym przypadku możemy mówić o obwodach drukowanych jednowarstwowych, dwuwarstwowych lub wielowarstwowych. Istotny będzie też wybór laminatu. Tu z kolei wyróżniamy m.in. laminaty FR4, FR4 z wysokim współczynnikiem Tg oraz FR4 bezhalogenowe (które są najpopularniejszym laminatem wykorzystywanym do produkcji obwodów PCB), PTFE, ceramiczne, Aluminiowe MCPCB (Metal Core PCB) oraz poliimidowe (Pi).

producent obwodów drukowanych

Producent obwodów drukowanych a proces realizacji zamówień

Gdy już wykonamy nasz projekt obwodów drukowanych z uwzględnieniem odpowiedniego laminatu PCB, a także innych czynników istotnych dla prawidłowej struktury, kolejna decyzja jest częściowo uzależniona od tego, co oferuje nasz producent obwodów drukowanych. W zależności od naszych potrzeb, powinniśmy móc skorzystać z różnych trybów realizacji zlecenia, tak jak jest to w przypadku firmy Techno Service S.A.

Jedną z popularniejszych opcji jest tu oferta prototypu TSka, która umożliwia szybkie wykonanie wzorcowych płytek drukowanych na potrzeby prototypowania układów elektronicznych. Rozwiązanie to nada się idealnie dla osób, które chcą wyeliminować ewentualne błędy projektu zanim przystąpią do uruchomienia produkcji seryjnej i tak naprawdę zawsze warto jest je rozważyć dla uzyskania całkowitej pewności. Minimalizuje to także koszt przygotowania produkcyjnej dokumentacji technicznej.

Jeśli jesteśmy już pewni swojego projektu i wykluczyliśmy ewentualne ryzyko pomyłek, możemy przejść do serii produkcyjnej, która umożliwia produkcję wielkopowierzchniowych zleceń przy wykorzystaniu zaawanasowanych technologii i z zachowaniem szybkich terminów realizacji. Dokumentacja projektu jest przechowywana trwale u producenta, co będzie dużym udogodnieniem, jeśli chodzi o powielanie zlecenia bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Oferta 5LT – Service w 5 dni natomiast to opcja dla osób zainteresowanych zamówieniami na obwody jednostronne, dwustronne lub wielowarstwowe o powierzchni od 1 do 5 m2 zrealizowanymi w przeciągu pięciu dni roboczych.

Producent obwodów drukowanych powinien być w stanie dostosować się do indywidualnych oczekiwań każdego Klienta oraz odpowiadać na szerokie zapotrzebowania rynku. Wskazane jest także to, abyśmy mogli liczyć na profesjonalne doradztwo oparte o wiedzę i praktyczne doświadczenie. Oczywiście, nie można zapominać o tym, że część odpowiedzialności za sprawną oraz owocną współpracę leży też po naszej stronie. Będzie to związane głównie z przygotowaniem prawidłowego projektu zawierającego informacje jednoznaczne, niebudzące wątpliwości i zgodne z możliwościami technologicznymi producenta PCB. Dzięki temu unikniemy ewentualnych nieporozumień i starty czasu na ich klaryfikację.