Jak zagospodarować przestrzeń w ogrodzie zimowym?

Powiększają przestrzeń użytkową domu i są idealnym miejscem do relaksu. Ogrody zimowe, bo o nich mowa, to pomieszczenia pełne słońca i światła.

Jeśli czujesz, że Twojej posesji czegoś brakuje, postaw właśnie na ogród zimowy. Zyskasz dodatkowe wnętrze, gdzie wypoczniesz w otoczeniu zieleni, jednocześnie rozkoszując się przyjemnym ciepłem. Urządzisz je według swojego gustu, dobierając meble, dodatki i rośliny.

Jak zagospodarować przestrzeń w ogrodzie zimowym?

Ciepły czy zimny ogród zimowy?

Zanim zdecydujesz się na ogród zimowy, zastanów się, jaką funkcję ma pełnić dodatkowe pomieszczenie w Twoim domu. Chcesz w nim przebywać całoroczne czy tylko w określonych porach roku.

Wyróżnia się dwa rodzaje ogrodów zimowych – ciepłe i zimne. Te pierwsze są ogrzewane, więc mogą służyć domownikom przez wszystkie miesiące roku. Natomiast te drugie są przeznaczone do tego, aby hodować w nich rośliny.

Nie bez znaczenia jest także lokalizacja ogrodu zimowego. Zbudowany od strony południowej będzie nasłoneczniony o każdej porze roku. Tym samym stanie się idealnym miejscem do uprawy roślin egzotycznych. Podobnie jest z ogrodem zimowym usytuowanym od wschodu. Tylko pamiętaj, że zbyt duże nasłonecznienie może wymagać montażu przyciemnianych szyb i odpowiedniego systemu wentylacji.

Ogród zimowy zlokalizowany od strony zachodniej będzie nasłoneczniony w godzinach popołudniowych. Z kolei w tym usytuowanym od strony północnej warunki dla ciepłolubnych roślin nie będą korzystne.

Ogrody zimowe – jaką funkcję pełnią w domu?

Ogrody zimowe to idealne miejsca, aby zaadaptować je na salon, jadalnię, bibliotekę czy gabinet. Miło jest zjeść wspólny posiłek w przeszklonym pomieszczeniu z widokiem na klasyczny ogród. Latem i wiosną zachwycą Cię rozkwitające kwiaty, krzewy i drzewa. Z kolei zimą będziesz podziwiać ośnieżony krajobraz.

W ogrodzie zimowym zaaranżowanym jako salon spędzisz czas z bliskimi i znajomymi, siedząc na wygodnej kanapie lub w miękkim fotelu.

Natomiast w ogrodzie zimowym, który służy jako gabinet lub biblioteka poczytasz książkę lub spokojnie oddasz się pracy.

Jak urządzić ogród zimowy?

Aranżacja ogrodu zimowego jest kwestią indywidualną, jednak wiele zależy tu od przeznaczenia pomieszczenia. Meble, luksusowe dodatki i roślinność wyczarują wnętrze jak ze snów.

Meble i dodatki w ogrodzie zimowym

Jeśli Twój ogród zimowy nawiązuje do natury, postaw na meble bambusowe. Ich lekki design doskonale dopasuje się do wnętrza. Gdzieniegdzie rozstaw figurki dzikich zwierząt – stworzysz niezapomniany klimat rodem z wilgotnej i parnej dżungli.

Meble ze skóry to zawsze dobry wybór. Postaw na ciężkie sofy i masywne fotele. Całości dopełni oryginalny stolik kawowy, który posłuży także jako taboret.

Klasyka lubi drewno, dlatego, jeśli preferujesz ten styl w swoim ogrodzie zimowym, zdecyduj się na meble z mahoniu, palisandru czy orzecha.

Jeśli Twój ogród zimowy pełni funkcję jadalni, wybierz meble w stylu śródziemnomorskim – duży biały stół i dopasowane do niego krzesła.

Klimat pomieszczenia tworzą nie tylko meble, ale i dodatki. Przydadzą się ozdobne, malowane misy, drewniane rzeźby i świece zapachowe. Jeśli zamierzasz całoroczne korzystać z ogrodu zimowego, wybierz kaszmirowe koce lub te z wełny szetlandzkiej. Te ostatnie są zresztą bardzo modne.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu zimowego?

Kiedy w Twoim ogrodzie zimowym jest ciepło cały rok, zdecyduje się na takie rośliny jak:

  • cytrusy (po czasie możesz spodziewać się własnych cytryn, mandarynek i pomarańczy),
  • bugenwille,
  • aukuby,
  • datury,
  • kamelie,
  • kliwie,
  • oleandry,
  • paprocie drzewiaste.

Jeśli Twój ogród zimowy usytuowany jest od strony północnej lub zachodniej, wybierz gatunki, które nie wymagają dużego nasłonecznienia. Należą do nich: anturium, adiantum, begonia królewska, filodendron, orliczka.

To, jak urządzisz ogród zimowy, zależy tylko od Ciebie. Zainwestuj w to dodatkowe pomieszczenie, ponieważ może ono stać się najpiękniejszym zakątkiem domu. Możliwości aranżacyjnych masz mnóstwo. Szukaj zatem najlepszego rozwiązania dla siebie.