Jaki syfon wybrać?

Syfon w naszej kuchni czy łazience jest niezbędny. Nie widać go, a jednak bez niego sprawnie funkcjonująca kanalizacja nie istnieje. Zadaniem syfonu jest utworzenie tzw. zamknięcia wodnego przy odpływie ścieków z umywalki, wanny, zlewozmywaka, brodzika.

Jak działa syfon? Woda, która jest zużyta, zostaje odprowadzona do kanalizacji budynku. Część jej zatrzymuje się w syfonie, by gazy ściekowe nie przedostały się do pomieszczeń. Jest to swoista bariera. Zdarza się, że z kanalizacji wydobywa się nieprzyjemny zapach. Jest wyczuwalny w momencie, kiedy instalacja kanalizacyjna nie jest dłuższy czas używana, a woda, która powinna być w syfonie, po prostu wyparowała.

Rodzaje syfonów

Zasadnicza budowa syfonów jest niezmienna. Różni się on jednak pewnymi szczegółami, w zależności od tego, do jakiego elementu wyposażenie łazienki czy kuchni jest podłączany. Różnice są nie tylko w budowie, ale i materiale, z jakiego syfon jest wykonany. Najpopularniejsze są syfony butelkowe i rurowe. Spotykamy też syfony kulowe i niestandardowe.

Syfon butelkowy, rurowy i kulowy

To najpopularniejszy rodzaj syfonu. Jest smukły, podłużny, a woda znajduje się w jego dolnej części. Idealnie sprawdza się w małych łazienkach. Jednak, ze względu na swoją budowę, powinien być co pewien czas czyszczony. Należy go więc umieścić w miejscu, gdzie byłby do niego łatwy dostęp. Drugi popularny rodzaj syfonów, to rurowy, nazywany tak ze względu na charakterystyczny kształt litery „U” lub „S”, który przybiera. Jest on nazywany także samooczyszczającym. Praktycznie nie mogą w nim osiąść żadne zanieczyszczenia, bo każdy ruch wody powoduje jego oczyszczenie. O ile jednak w przypadku syfonu rurowego w pozostanie jeszcze sporo miejsca, to już w rurowym przestrzeń pod syfonem będzie znacznie ograniczona. Jeśli mamy kanalizację nisko położoną, to istnieje niebezpieczeństwo „cofania się” ścieków. Wtedy dobrym pomysłem jest zainstalowanie syfonu kulowego. Ten rodzaj syfonu jest wyposażony w dodatkową kulkę wykonaną z tworzywa sztucznego albo gumy, która w przypadku cofania się ścieków, jest dociskana do ujścia. Dzięki tej funkcji ścieki nie mogą wypłynąć na zewnątrz. Na rynku są też dostępne syfony do tzw. zadań specjalnych, o nietypowej budowie. Są przeznaczone np. do łazienek dla osób niepełnosprawnych.

Syfony – z jakich materiałów?

Syfony są najczęściej wykonywane z PCV. To materiał stosunkowo tani, a syfony z niego wykonywane są lekkie i trwałe. Nie jest to materiał szczególnie reprezentacyjny, co nie przeszkadza, jeśli jest schowany w szafce lub za płytą budowlaną. Są jednak sytuacje, kiedy syfon jest eksponowany. Można wtedy zdecydować się na urządzenie z mosiądzu. Jest to opcja zdecydowanie droższa, ale jakościowo bezkonkurencyjna. Syfony z mosiądzu przez lata będą wyglądały idealnie. Są bardzo trwałe, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo eleganckie. Idealnie sprawdzają się w łazienkach nowoczesnych, o charakterze industrialnym, nadając wnętrzu odpowiednią estetykę.

Jaki syfon zamontować?

Syfon jest urządzeniem nieskomplikowanym, ale trzeba wiedzieć, że nie wszystkie syfony wszędzie pasują. Są montowane pod umywalkami, zlewami, wanną, brodzikiem, a każde z tych miejsc wymaga trochę innego syfonu. Pod umywalką najczęściej jest montowany syfon butelkowy lub rurowy. Butelkowy najczęściej wtedy, kiedy dodatkowo jest tam potrzebna szafka. Zajmuje niewiele miejsca i jest bardziej poręczny. Pod modnymi obecnie umywalkami nablatowymi instalowane są modele dedykowane konkretnym umywalkom. Zazwyczaj kupując umywalkę, w komplecie znajdujemy też syfon. Podobnie jest w przypadku zlewów kuchennych, do których trzeba dobrać odpowiedni syfon. Inny będzie w przypadku zlewu jednokomorowego, inny dwukomorowego. Warto też pamiętać, by syfon był zabezpieczony siateczką uniemożliwiającą przedostawanie się większych odpadków. Odmiennie wyglądają syfony, które są instalowane pod wanną lub prysznicem. Koniecznie trzeba zmierzyć przestrzeń między podłogą, a odpływem. Dobrze jest wybrać modele najprostsze, z możliwością czyszczenia od góry.

Syfon wydaje się tematem mało istotnym, ale jego właściwy wybór wpływa na komfort korzystania z kanalizacji w łazience i kuchni.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska, Portal budowlany Budnews.pl

Grafika: Island works, pixabay