Kiedy para rozważa rozstanie, często istnieją dwie różne formy prawne, które można zastosować w zależności od okoliczności.
Separacja prawna jest zwykle krokiem podejmowanym, gdy związek może jeszcze zostać uratowany, lub gdy dwoje małżonków nie ma pewności, czy rozwód jest konieczny. Kiedy nie można uratować związku między parą, lub dwoje zaangażowanych małżonków nie może rozwiązać konfliktu, często następnym krokiem jest rozwód. Takie rozwiązanie związku małżeńskiego może być drastycznym krokiem, ale często, gdy strony nie są w stanie dojść do polubownego rozwiązania, rozważenie rozwodu jest zwykle najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich zaangażowanych. W wyniku separacji para nadal pozostaje w związku małżeńskim, ale w większości sytuacji żyje oddzielnie. Jest to również orzeczenie sądowe, które określa prawa i obowiązki obu stron pozostających w związku małżeńskim. Kiedy para boryka się z konfliktem, zobowiązaniami finansowymi, problemami osobistymi lub komplikacjami związanymi z dziećmi, lepszą drogą jest separacja prawna.
Przy ustalaniu, czy rozwód lub separacja prawna jest właściwą drogą, należy wziąć pod uwagę wiele czynników.
Kiedy istnieje szansa na pojednanie, rozwód nie powinien być pierwszą decyzją małżonków. Wiele relacji między dwojgiem ludzi wymaga czasu, energii i wysiłku oraz pracy nad problemami, dlatego separacja jest często lepszym rozwiązaniem, jeśli związek da się jeszcze naprawić, niż całkowite zakończenie małżeństwa. Przed rozwodem, jeśli separacja prawna została rozpatrzona, negocjowane są różne aspekty, takie jak alimenty na dzieci, opieka i rozdzielność majątkowa, a porady, jakich udzieli adwokat Szczecin, są pomocne. Dokumenty są zwykle przetwarzane przez prawnika z wnioskiem w toku postępowania sądowego. Taki proces separacji prawnej zwykle pomaga sędziemu w ustaleniu, co może zostać przyznane każdemu z małżonków, jeśli postępowanie rozwodowe zostanie wniesione w późniejszym terminie. W orzeczeniu sądu wyszczególnia się różne czynniki, takie jak opieka nad dzieckiem, odwiedziny u dzieci rodzica nie sprawującego opieki i podział majątku.