Nowe mieszkanie w Lublinie – o czym warto pamiętać?

Na korzyść zakupu nowego mieszkania w Lublinie przemawia wiele przesłanek. To jeden z największych ośrodków biznesowych i akademickich we wschodniej części Polski, gdzie oferta deweloperów jest coraz bardziej różnorodna.

O czym pamiętać przed zakupem mieszkania?

 

Każdy, kto decyduje się kupić nowe mieszkanie w Lublinie, powinien pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach. Po pierwsze: trzeba określić własne potrzeby. Mieszkanie to zwykle inwestycja na długie lata, w związku z czym warto nieco więcej czasu poświęcić na przemyślenie spraw związanych z jego przeznaczeniem czy lokalizacją. Nieco inne wymogi ma spełniać mieszkanie nabywane z myślą o najmie, a inne kupowane dla siebie i rodziny. Specjaliści z firmy deweloperskiej Orion zwracają uwagę na to, aby uwzględniać również tendencje odnoszące się do zmiany cen mieszkań w danej dzielnicy. Kolejną istotną sprawą jest określenie budżetu. W Lublinie za 1 m kw. nowego mieszkania trzeba zapłacić średnio ok. 6 700 zł. Rzecz jasna należy także brać poprawkę na wydatki związane z wykończeniem i urządzeniem mieszkania.

 

W poszukiwaniu najlepszej oferty

 

Na lubelskim rynku mieszkaniowym działa wielu deweloperów. Konieczne jest sprawdzenie nie tylko ich oferty, ale też zweryfikowanie wiarygodności i sytuacji finansowej. Wiele na ten temat powiedzieć mogą opinie wystawione przez innych kupujących. Stan prawny działki, gdzie zostanie postawiony budynek mieszkalny, czas realizacji inwestycji i termin jej ukończenia, przeniesienie prawa własności oraz terminy wpłat – to z punktu widzenia nabywcy najważniejsze informacje, jakie powinien uzyskać od dewelopera.

 

Jest mieszkanie i co dalej?

 

Po znalezieniu odpowiedniej oferty odpowiadającej indywidualnym kryteriom mieszkanie trzeba zarezerwować. Następnie podpisuje się umowę przedwstępną, co zwykle wiąże się z obowiązkiem wpłacenia zaliczki i wpłacaniem określonych kwot przy kolejnych etapach realizacji inwestycji. Ostatnimi krokami są odbiór mieszkania oraz podpisanie umowy ostatecznej, która musi mieć formę aktu notarialnego