Pyszne, bezglutenowe i świeże pieczywo prosto z piekarni

Popyt na produkty bezglutenowe wciąż rośnie, ale wbrew obiegowej opinii kromka chleba bezglutenowego niekoniecznie jest zdrowsza niż kromka chleba pełnoziarnistego.

Produkty kupowane w sklepie są często wytwarzane z rafinowanych ziaren bezglutenowych, co oznacza, że są one pozbawione błonnika i składników odżywczych, takich jak mąka ryżowa, skrobia kukurydziana i mąka ziemniaczana. Mają również wysoki indeks glikemiczny, są tak samo bogate w węglowodany, jak ich pełne glutenowe odpowiedniki i często są droższe. Jednak nie każdy chleb bezglutenowy jest pełen niepotrzebnych i niezdrowych wypełniaczy, wystarczy przejrzeć oferty dobrych piekarni specjalizujących się w wypieku chleba bezglutenowego. Takie pieczywo nie tylko jest zdrowe, ale również świetnie smakuje za sprawą odpowiednio dobranych rodzajów mąk, kasz, ziaren i przypraw. Chleby z mąki gryczanej, ryżowej czy jaglanej lub z ciecierzycy, z dynią, burakiem czy słonecznikiem lub bananami z pewnością każdemu przypadną do gustu. W dodatku można takie pieczywo bez obaw przechowywać przez kilka dni. Takie pieczywo nie zawiera nabiału, cukru, jajek, sztucznych aromatów, konserwantów, emulgatorów, stabilizatorów, zagęstników czy spulchniaczy. Jest więc odpowiednie dla osób nie tylko na diecie bezglutenowej, ale także z wieloma innymi alergiami pokarmowymi, oraz diabetyków. Pieczywo bezglutenowe zanurzane w oliwie z oliwek stanowi wspaniały dodatek do sałatki, możne je również podgrzewać z serem i dodatkami, lub zrobić sobie z niego smaczną kanapkę na śniadanie czy kolację.

Nawet jeśli nie unikasz glutenu, nadal ważne jest, aby zwracać uwagę na etykiety i listy składników na wszystkich pakowanych pieczywach.

Chleb bezglutenowy bez problemów kupimy w wielu miastach, jak Poznań piekarnia bezglutenowa oferuje duży wybór pieczywa. Celiakia jest jedną z najczęstszych chorób złego wchłaniania jelit występującą u ludzi. Jedynym skutecznym sposobem leczenia pacjentów z tym schorzeniem jest ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej. W dzisiejszych czasach rosnąca częstość występowania celiakii promuje światowe zainteresowanie różnymi produktami, które nie zawierają glutenu. Jednak pieczenie bez glutenu, kluczowego składnika struktury i jakości pieczywa, jest dużym wyzwaniem dla wszystkich piekarzy i osób, które same robią chleb w domu. Celiakia jest przewlekłą chorobą związaną z zaburzeniami wchłaniania jelit, charakteryzującą się trwającą przez całe życie nietolerancją substancji takich jak prolaminy w pszenicy, jęczmieniu, życie i prawdopodobnie w owsie, ze względu na czynniki genetyczne. Celiakia powoduje immunologiczne uszkodzenie błony śluzowej jelita cienkiego, co prowadzi do złego wchłaniania składników odżywczych i licznych zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Obecnie badania wykazały, że choroba dotyka około 1 procenta światowej populacji ludzi. Jedyną obecnie znaną formą postępowania przy tym schorzeniu jest całkowite wykluczenie glutenu i innych pokrewnych białek z diety przez całe życie. W ciągu ostatnich lat zamiast glutenu zaczęto stosować do produkcji pieczywa różne produkty, jako alternatywę dla pszenicy i żyta, w tym skrobię maniokową, ziemniaczaną lub ryżową, zboża, takie jak mąka kukurydziana, ryżowa lub sorgo, a także inne innowacyjne produkty funkcjonalne, takie jak zboża rzekome, kasze, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy i owoce. Szczególnie w różnych połączeniach dają one odpowiednie rezultaty i ciekawe smaki, a chleby takie oferuje piekarnia bezglutenowa Warszawa. Mąki ryżowe i kukurydziane wraz z różnymi technikami lub dodatkami stosuje się również w celu poprawy właściwości fizykochemicznych, smaku i trwałości ciasta i chleba. W odpowiedzi na coraz częstsze występowanie celiakii u dorosłych na całym świecie, potrzeba zaoferowania pacjentom z chorobą trzewną zadowalającej jakości i szerokiej gamy bezglutenowych produktów spożywczych, takich jak pieczywo, jest duża. Jednak brak glutenu, którego obecność decyduje o ogólnym wyglądzie i właściwościach teksturalnych pieczywa, stanowi wyzwanie technologiczne.