Dotacje celowe z Unii Europejskiej

Dotacje unijne mogą wspierać różnych przedsiębiorców, którzy stawiają na innowacje, chcą rozwijać swoją firmę, jak również otwierają nowy biznes.

Z pewnością pozyskanie funduszy będzie dużą pomocą dla osób prowadzących firmy, istnieje wiele programów celowych, w których pieniądze mogą zostać przeznaczone na konkretne działania.

Dotacje celowe z Unii Europejskiej

Jakich obszarów dotyczą dotacje unijne 2022 w województwie śląskim?

Osoby, które otwierają firmę, mogą złożyć wniosek o dofinansowanie przed jej zarejestrowaniem, wówczas dotacja może zostać przyznana w wysokości do sześciokrotności wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Jest to dotacja bezzwrotna, oczywiście przedsiębiorca musi wykorzystać pieniądze zgodnie z celami dotacji. W przypadku zakładania działalności może być to zakup niezbędnego wyposażenia, przykładowo będzie to biurko czy też komputer. Wsparcie unijne może dotyczyć także wprowadzenia innowacyjności w firmie, informatyzacji, wykonania strony internetowej czy przygotowania specjalistycznego oprogramowania, które będzie potrzebne do prowadzenia działalności. Dodatkowo pieniądze z Unii Europejskiej mogą zostać przeznaczone na różnego typu rozwiązania związane z ekologią, przykładowo utylizacją odpadów, zmniejszeniem emisyjności szkodliwych substancji.

Przedsiębiorca, który chce ubiegać się o dotacje unijne, powinien złożyć wniosek, opisać w jaki sposób chce wykorzystać środki, oczywiście powinny być to cele, które są określone w warunkach związanych z dotacją. Wnioski możemy składać na terenie całego kraju, wiele informacji możemy znaleźć na stronach internetowych. Jeżeli chcemy zwiększyć nasze szanse na przyznanie dotacji, powinniśmy bardzo dobrze zapoznać się z warunkami, opisać cel, na jaki chcemy przeznaczyć środki, określić w jakim terminie zostaną one wydane, wówczas możemy liczyć na przychylną decyzję w sprawie wypłacenia środków unijnych.

Prowadzonych jest wiele programów związanych z dotacjami unijnymi, dotyczą one wszystkich województw w naszym kraju. Wielu przedsiębiorców może otrzymać dotacje unijne 2022 śląskie jest województwem, gdzie również możemy składać wnioski, otrzymać środki unijne na rozwój firmy.