Każdy, kto decyduje się prowadzić pojazd po spożyciu alkoholu musi liczyć się z tym, że popełnia wykroczenie, a nawet przestępstwo. To jak zostanie określony ten czyn, zależy od wskazań alkomatu podczas badania. O ile łatwo jest w ten sposób stracić prawo jazdy i to na wszystkie kategorie, tak ich odzyskanie nie jest już takie proste.
Jak odzyskać prawo jazdy?
Odzyskanie dokumentów pozwalających kierować pojazdami mechanicznymi często nie jest takie łatwe. Kierowca, który otrzymał zakaz powyżej 12 miesięcy będzie niestety musiał zdać testy jak i jazdę ponownie. Procedura jest nieco inna niż w przypadku egzaminu państwowego organizowanego dla zdających po raz pierwszy, gdyż zainteresowany najpierw musi ubiegać się o wydanie skierowania na egzamin. Kolejnym etapem będzie pozytywne przejście badań psychotechnicznych, które należy wykonać w ciągu trzech miesięcy od otrzymania skierowania. Dopiero wtedy prawo jazdy zostanie wydane, o ile uda się zaliczyć część teoretyczną i praktyczną, a niestety na takich „kursantów” egzaminatorzy nie patrzą przychylnym okiem. Kierowcy, którzy wskutek jazdy na podwójnym gazie stracili uprawnienia na kilka kategorii, będą zmuszeni zdawać kilka egzaminów, więc ta kwestia nie będzie ani prosta, ani tania.
Więcej na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/
Uniknięcie ponownego egzaminu jest możliwe
Kierowca złapany na gorącym uczynku nie zawsze musi zdawać ponownie egzamin państwowy. Jeśli sąd orzekł, iż kierowca popełnił wykroczenie (stężenie alkoholu było mniejsze niż 0,5 promila) i nałożył karę poniżej 1 roku to po upływie tego czasu uprawnienia wrócą do właściciela. W przypadku popełnienia przestępstwa karą jest zatrzymanie prawa jazdy na okres od trzech lat, więc w takiej sytuacji ponowny egzamin będzie niezbędnym elementem, by zgodnie z prawem poruszać się pojazdem.
Na pewno wyjściem z sytuacji będzie też wnioskowanie o warunkowe umorzenie postępowania. Jeśli zostaną przedstawione okoliczności łagodzące kara może zostać znacznie skrócona, a korzystając z usług dobrego adwokata może zostać nawet całkowicie anulowana. Utrata prawa jazdy to tylko jedna z dotkliwych konsekwencji, bo na pijanego kierowcę czekać będzie kara grzywny a w niektórych przypadkach ograniczenie wolności.