Podbitka dachowa składa się na jeden z najważniejszych elementów pokrycia dachowego. Jej montaż gwarantuje dłuższą trwałość całej konstrukcji dachu i zabezpiecza materiał. Podbitka mieści się pomiędzy krawędzią dachu a ścianą elewacji. Dzięki odpowiednio zamontowanej podsufitce, czyli podbitce dachowej możemy cieszyć się szczelnym dachem oraz elewacją w dobrym stanie. Materiał chroni zarówno przed wilgocią spowodowaną warunkami atmosferycznymi, jak i insektami, które lubią nieszczelne konstrukcje dachowe.
Dlaczego blacha podbitkowa to dobry materiał?
Blacha podbitkowa jest materiałem przede wszystkim trwałym, o dużej odporności na uszkodzenia. Dodatkowo z powodzeniem zabezpiecza dach przed wilgocią, która wiąże się między innymi z opadami deszczu. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami jest aluminium oraz stal, które są najtrwalszymi metalami, najlepiej nadającymi się do konstrukcji o charakterze zabezpieczającym.
Stal wykorzystywana jest w formie blachy trapezowej lub płaskiej. Najczęściej dach wykonuje się z tego samego materiału co podbitkę. Mają na to wpływ również aspekty estetyczne. Również kolorystykę można z łatwością dopasować do dachu oraz elewacji, aby dobrze współgrały i ładnie się razem prezentowały.
Blacha podbitkowa to materiał, który z łatwością można zamontować. Nie wymaga specjalnych kompetencji oraz sprzętu, który jest niedostępny lub nadaje się jedynie do użytku przez profesjonalistę. Najlepiej jednak znaleźć do tego dobrego dekarza, który porządnie wykona podbitkę dachową.
Z czego możemy wykonać podbitkę?
Blacha podbitkowa nie jest jedynym materiałem, który nadaje się do wykonania podbitki dachowej. Można zrobić ją również z drewna lub materiału PCV. W zależności od tego z czego mamy wykonany dach oraz jakich atrybutów wymaga konstrukcja, możemy wybrać różne materiały. Popularne są również materiały drewnopochodne.
Drewniana podbitka wygrywa przede wszystkim pod względem estetycznym. Uszlachetnia zewnętrzny wygląd budynku i najczęściej wykonywana jest z naturalnego drewna świerku czy sosny. Pod wpływem słońca podbitka taka może jednak zmienić swoje zabarwienie. Można ja jednak odpowiednio zaimpregnować co pozwoli uniknąć ciemnienia, szczególnie w przypadku drewna świerkowego.
Podbitka z PCV jest natomiast bardzo prosta w montażu. Dodatkowo nie wymaga konserwacji i jest bardzo odporna na zmiany temperatury, wilgoć oraz inne czynniki atmosferyczne. Jest również bardzo trwała i niepodatna na uszkodzenia mechaniczne.
Blacha podbitkowa – wady i zalety podbitki dachowej
Blacha podbitkowa oraz inne materiały służące do wykonania podbitki dachowej sprawiają, że dach wygląda zdecydowanie bardziej estetycznie. Podbitka jest elementem wykończenia, który powoduje, że dach wraz z nią stają się spójną całością. Najlepiej, jeżeli kolorystycznie wszystko jest dopasowane do elewacji. Oprócz funkcji estetycznej ma ona również mnóstwo bardziej praktycznych zalet.
Dzięki montażowi podbitki dachowej jesteśmy w stanie uchronić wszelkie drewniane elementy dachu przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Przede wszystkim chodzi tutaj o deszcz, który powoduje przedostawanie się wilgoci. Powoduje ona próchnienie drewna i jego zmiękczenie, które może poważnie zaszkodzić konstrukcji całego dachu. Blacha podbitkowa będzie w tym przypadku świetnym materiałem zabezpieczającym.
Podbitka dachowa pozwala nam również uniknąć tworzenia gniazd pomiędzy dachem a ściana elewacji. Chodzi tutaj zarówno o gniazda ptaków, jak i insektów takich jak osy czy szerszenie. Stanowią one bezpośrednie niebezpieczeństwo dla mieszkańców domu, w którym bytują. Zakładanie gniazd może być przyczyną uszkodzeń w zabezpieczeniach pod dachówką, które powodują pogorszenie izolacji całego dachu.
Ogromną zaletą montażu podbitki dachowej, szczególnie z tak wytrzymałego materiału jak blacha podbitkowa, jest późniejsza oszczędność. Chodzi głównie o naprawy oraz interwencje związane ze skutkami jej nieposiadania. Dodatkowym atutem jest możliwość zamontowania w podbitce oświetlenia, które ułatwi domownikom poruszanie się na terenie posesji również po zmroku.