Kwalifikowany podpis cyfrowy do uwierzytelniania dokumentów

Obecnie coraz więcej spraw urzędowych załatwiamy za pomocą internetu, może być to przykładowo składanie różnego rodzaju dokumentów, sprawozdań czy też rozliczeń przykładowo z urzędem skarbowym.

Warto zwrócić uwagę iż możemy z różnych stron urzędowych pobierać dokumenty, możemy wypełnić je przy naszym komputerze, następnie odesłać. Jednak należy zwrócić uwagę iż powinny być to często dokumenty z odpowiednim podpisem. W tym przypadku możemy uzyskać podpis kwalifikowany, który pozwoli nam na identyfikację dokumentów za pomocą indywidualnego certyfikatu elektronicznego.

Kwalifikowany podpis cyfrowy do uwierzytelniania dokumentów

Jak uzyskać kwalifikowany podpis cyfrowy

Aby uzyskać tego rodzaju certyfikat należy złożyć wniosek na stronie gov.pl, w tym wypadku jest to podpis który będzie miał moc prawną taką samą jak podpis własnoręczny. Oczywiście będzie on przypisany do danej osoby, jej danych, możemy używać go do załatwienia spraw urzędowych ale także kiedy chcemy przykładowo podpisać umowę na odległość. Certyfikat elektroniczny możemy zakupić u dostawcy który posiada odpowiednie uprawnienia wydane przez Narodowe Centrum Certyfikacji.

Bardzo często możemy spotkać certyfikaty takie jak: Sigilium Sign, Szafir 2.0, proCertum SmartSign lub SecureDoc 2 firmy EuroCert. W tym przypadku certyfikat zostaje zapisany na specjalnej karcie, dodatkowo jest tam kodowany oraz odpowiednio zabezpieczony. Tego rodzaju kartę możemy podłączyć do komputera za pomocą dedykowanego czytnika. Dodatkowo wymagane będzie także oprogramowanie które zapewni dołączenie certyfikatu do danego dokumentu. Warto zwrócić uwagę iż podstawowy zestaw będzie kosztował około 300 zł, możemy go odpisać od kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku czytników możemy znaleźć wiele modeli, także takie które będą posiadały dodatkowe zabezpieczenia.

Oczywiście z tego rodzaju rozwiązań będą korzystali często właściciele firm, także mikroprzedsiębiorcy którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Możemy za jego pomocą składać oraz uwierzytelniać deklaracje w systemie elektronicznym Płatnik. Dodatkowo może posłużyć do podpisywania czy też pobierania akt pracowniczych, zawierania umów cywilnoprawnych czy też przesyłania faktur drogą elektroniczną. Naturalnie wielu przedsiębiorców wykorzystuje podpis elektroniczny do logowania na platformach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dodatkowo także posłuży jako identyfikacja w czasie składania deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego.

Często wykorzystywany jest do przekazywania organom podatkowym jednolitego pliku kontrolnego, w tym przypadku składamy plik kontrolny poprzez stronę internetową pod adresem podatki.gov.pl, może być to rozliczenie miesięczne w przypadku rozliczenia podatku VAT. W tym przypadku jest to dokument elektroniczny który składa się z dwóch części, gdzie rejestrujemy zakup oraz sprzedaż.

Możliwość wysłania deklaracji za pomocą internetu jest bardzo wygodne, dlatego też korzysta z tej formy coraz więcej przedsiębiorców. Z pewnością własny kwalifikowany podpis to możliwość załatwienia wielu spraw urzędowych, dla urzędów jest łatwiejsza obsługa firm. Dzięki czemu możemy zyskać czas oraz pieniądze, jak wiadomo przedsiębiorcy coraz częściej wysyłają różnego rodzaju dokumenty drogą elektroniczną, zatem posiadanie odpowiedniego certyfikowanego podpisu będzie obecnie bardzo dobrym pomysłem.