Z jakich materiałów może wykonana być sztukateria?

Sztukateria jest popularnym elementem wykończeniowym dla budynków na całym świecie, ponieważ może być używana do stylizacji fasad zewnętrznych.

Stiuk, zwykle wykonany z cementu portlandzkiego, może być nakładany na ściany i inne powierzchnie wewnątrz i na zewnątrz budynków. Materiał jest bardzo trwały, jest ognioodporny, oraz nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych po profesjonalnym montażu. Oczywiście sztukateria może być także wykonana z lekkich materiałów takich jak styropian, który dodatkowo wzmacniany jest warstwą gipsową. Tradycyjne sztukaterie składają się z piasku, wapna i wody. Obecnie sztukaterie miesza się z cementem. Po dodaniu cementu sztukateria staje się znacznie bardziej trwała. Z drugiej strony wapno ułatwia formowanie sztukaterii. Czasami do tradycyjnego stiuku dodaje się włókna szklane i akrylowe, aby je wzmocnić. Sztukateria z czystego cementu jest raczej twarda, ale jeśli nie zostanie nałożona stabilna podstawa z siatki, sztukateria może być nietrwała. Niekiedy wystarczą bardzo drobne zmiany w domu, albo przed nim, aby całkowicie zmienić wygląd.

Jest to również najlepszy sposób na zmianę wystroju małym kosztem, bez zbędnych przemeblowań lub zakupu drogich mebli czy remontu domu.

Na zewnątrz idealne będą dekoracyjne elementy sztukaterii w różnych barwach takich jak biel. W przeciwieństwie do tradycyjnych sztukaterii, do produkcji lekkiej sztukaterii nie wykorzystują cementu i wapna. Zamiast tego używa się żywicy akrylowej, styropianu czy też poliuretanu który jest odporna na działanie wody i czynników zewnętrznych. Dobrym pomysłem będą listwy z firmy ModernPro Sufity podwieszane oświetleniowe jak również wiele innych listew i elementów dekoracyjnych będzie bardzo dobrze się prezentowała. Można stosować również listwy w których będzie można umieścić kable i przewody, dzięki czemu będziemy mogli je skutecznie ukryć. Podobnie w listwach pod sufitem można umieścić diody LED, wraz z całym okablowaniem, można w ten sposób podświetlić dodatkowo nasz sufit i ściany.