Dlaczego dysk półprzewodnikowy SSD jest lepszy niż dysk twardy HDD?

Porównując dyski SSD i HDD, dyski półprzewodnikowe naprawdę się wyróżniają. Nawet najszybszy dysk twardy nie może konkurować z wydajnością dysków SSD flash NAND. Powodem jest fizyka.

Dysk twardy HDD z ciągle używanymi komponentami mechanicznymi rozpada się szybciej niż dysk SSD, który nie ma części mechanicznych. Zamiast ramion mechanicznych i głowic czytających, dysk SSD wykorzystuje energię elektryczną do generowania odpowiedzi na przechowywanie danych. Szybsza wydajność oznacza krótszy czas uruchamiania, szybszy przepływ danych i większą przepustowość. Ruchome części mechaniczne dysków twardych potrzebują więcej energii niż niewielkie ilości prądu elektrycznego przepływającego przez komórki pamięci flash. Dyski SSD unikają również nadmiernego nagrzewania się, które setki wirujących dysków generują w centrum danych dysku twardego. Porównanie trwałości dysków SSD i HDD jest bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Części mechaniczne i powierzchnie dysków HDD są bardziej podatne na szkody środowiskowe niż dyski SSD, chociaż nową technologią są odporne na wstrząsy dyski twarde.

Dysków SSD nie można wyłączać przez długi czas bez wycieku, ale dyski twarde z wyłączeniem mogą trwać dekady w środowiskach kontrolowanych. Jednak trwałość dysków SSD rośnie dzięki inteligencji pamięci dodanej do kontrolera. Technologie te chronią dysk SSD przed wyciekiem lub uszkodzeniem danych i obejmują kod korygujący błędy (ECC), wyrzucanie elementów bezużytecznych oraz buforowanie odczytu i zapisu. Dysk SSD mSATA to płytka drukowana, w przeciwieństwie do zamkniętej konstrukcji 2,5-calowego dysku SSD. Przypomina kartę Mini-PCI i czasami jest mylona z nią. Ale mSATA została w dużej mierze wyparta przez format M.2. Dyski półprzewodnikowe M.2, znane wcześniej jako NGFF (Next Generation Form Factor), podobnie jak ich poprzednicy mSATA, są małymi płytkami obwodów wypełnionymi pamięcią flash i układami kontrolnymi zamiast urządzeń w kształcie płyty zawierających te układy.

Zapewniają producentom laptopów i komputerów stacjonarnych szybszą pamięć wymienną z 2,5-calowymi dyskami twardymi, ale mSATA i M.2 pozwalają ogólnie na znacznie mniejsze i cieńsze konstrukcje. Przedsiębiorstwa szczególnie szukają korporacyjnych platform SSD w celu wdrożenia analiz. Przy stale rosnącym stosie nieustrukturyzowanych danych wymagających analizy w czasie rzeczywistym, dysk półprzewodnikowy SSD oferuje sposób kontroli kosztów, zapewniając jednocześnie wgląd w szybkość wymaganą przez kierownictwo. Dlatego dostawcy opracowują oprogramowanie do obsługi analityki flash. Umożliwia to modelowanie scenariuszy, w którym można określić wpływ zmian w środowisku przed wdrożeniem, w ten sposób można uniknąć niespodzianek i niepotrzebnych kosztów. Dyski HDD zapewniają dobrą wydajność w doskonałej cenie w sekwencyjnych obciążeniach, takich jak strumieniowe przesyłanie multimediów. Tymczasem dyski SSD umożliwiają szybką pracę z dużymi obciążeniami dzięki losowemu odczytowi i operacjom.

Krótko mówiąc, kup dysk, który najlepiej pasuje do twojego trybu pracy i potrzeb oraz nie wydawaj dodatkowych pieniędzy na wydajność, gdy nie jest to konieczne. Jeśli Twoje obciążenia są złożone, najlepiej połączyć dysk SSD i HDD. Możesz zainwestować w całkowicie flashową macierz SSD do wysokowydajnych procesorów, ale większość menedżerów centrów danych kupuje macierze hybrydowe z dyskami SSD i HDD pracującymi w tandemie. Koszty SSD są zbyt wysokie, aby uzasadnić dodatkowe nośniki pamięci. I chociaż dyski SSD są zdolne do większej pojemności, centra danych potrzebują przede wszystkim pojemności do starzenia się danych, co sprzyja dyskom HDD. Większa pojemność wiąże się z bardzo wysokimi kosztami i ma niewielkie uzasadnienie biznesowe, więc w wielu sytuacjach dysk HDD sprawdzi się, o ile działa prawidłowo. Jeśli szukasz nowego dysku możesz odwiedzić stronę https://vobis.pl/dyski-ssd-kingston.