Koszt ogrzewania wody może pochłaniać nawet 20 procent Twojego domowego budżetu, ustępując jedynie kosztom ogrzewania domu. A jeśli z powodu pandemii spędzasz więcej czasu w domu, prawdopodobnie wzrosły Twoje zwykłe koszty w tym zakresie. Pomimo tego wysokiego kosztu, podgrzewacze wody są zwykle urządzeniami, na które nie zwraca się zbyt dużej uwagi, dopóki się nie zepsują, stawiając Cię nagle w sytuacji braku ciepłej wody i być może zalanej kuchni lub łazienki.
Jeśli Twój podgrzewacz wody zbliża się do końca okresu użytkowania i myślisz o jego wymianie, zanim dojdzie do ewentualnej katastrofy, prawdopodobnie z przyjemnością dowiesz się, że masz możliwość dokonania lepszego wyboru dzięki nowym przepisom energetycznym, które wymagają, aby ogrzewacze wody były bardziej oszczędne. Nowe podgrzewacze wody w zbiornikach akumulacyjnych muszą działać wydajniej, a przepływowe ogrzewacze wody są jeszcze bardziej ekonomiczne.
Zazwyczaj właściciele domów wymieniają stary podgrzewacz wody na taki sam typ, który jest zasilany tym samym paliwem — gazem ziemnym lub energią elektryczną. Przejście z podgrzewacza wody w zbiorniku na urządzenie bez zbiornika może być kosztowne, ponieważ wymaga modernizacji instalacji wodno-kanalizacyjnej i prawdopodobnie instalacji elektrycznej. Ale jeśli budujesz nowy dom lub rozbudowujesz już istniejący, zainstalowanie bezzbiornikowego podgrzewacza wody może mieć największy sens ekonomiczny.
Jak wybierać właściwe ogrzewacze wody
W wielu poradnikach wydawanych na papierze i publikowanych w internecie można znaleźć informacje na temat tego, które ogrzewacze wody najlepiej nadają się do konkretnych rozwiązań.
Najczęściej ich źródłem są praktyczne testy „intensywnego użytkowania”, w których porównuje się wydajność elektrycznych ogrzewaczy wody bez zbiorników z wydajnością ich konwencjonalnych odpowiedników. Najczęściej przepływowe ogrzewacze wody działają podobnie do siebie, więc nie ma sensu opisywać różnic technologicznych. Wyniki podaje się na podstawie ceny zakupu, rocznego kosztu energii i szacunkowego kosztu instalacji. Obliczenia często obejmują czas zwrotu inwestycji zarówno dla nowych, jak i zamiennych instalacji. Czas zwrotu był dłuższy w przypadku jednostki bezzbiornikowej, która zastąpiła istniejący zbiornik magazynowy, ale bardziej rozsądny w przypadku nowej konstrukcji.
Podgrzewacze wody, które są wyposażone w zbiornik, zwykle mieszczą od kilkudziesięciu do ponad 200 litrów wody. Zakupiony rozmiar zależy od liczby osób mieszkających w Twoim domu i szczytowego zużycia wody. Na przykład czteroosobowa rodzina może wziąć kilka pryszniców, uruchomić zmywarkę i wyprać ładunek lub dwa prania w ciągu przeciętnego dnia.
W przypadku podgrzewaczy wody ze zbiornikiem buforowym ważne jest, aby wziąć pod uwagę ocenę kosztu za pierwszą godzinę, czyli ilość wody, jaką podgrzewacz wody może dostarczyć w ciągu godziny, zaczynając od pełnego zbiornika.
W wyniku niedawno zaktualizowanych standardów wydajności okazało się, że podgrzewacze wody o pojemności poniżej 150 litrów mają 4-procentowy wzrost wydajności, a podgrzewacze wody o pojemności 150 galonów lub więcej mają wzrost wydajności o 25 do 50 procent, w zależności od zastosowanej technologii — pompy ciepła lub kondensacji.
Najbardziej ekonomiczne ogrzewacze wody
Zamiast przechowywać wodę, przepływowe ogrzewacze wody bez zbiorników wykorzystują wężownice grzewcze do podgrzewania wody zgodnie z potrzebami. Są bardziej energooszczędne niż zbiorniki, ale zapewniają tylko ograniczony przepływ gorącej wody na minutę — zwykle od 5 do 25 litrów w zależności od temperatury wody na wlocie i mocy zastosowanych grzałek.
Są najlepsze dla osób, które zazwyczaj nie pobierają wody do więcej niż jednego użytku naraz – na przykład na jednoczesne korzystanie z prysznica i zmywarki.
Modele bezzbiornikowe najlepiej sprawdzają się w domach, w których istnieje instalacja elektryczna o dużej mocy (tzw. siła). Dzięki temu możliwe jest używanie przepływowego ogrzewacza wody w tym samym czasie, co innych urządzeń elektrycznych.