Franczyza – zacznij przygodę z biznesem.

Działalność franczyzowa to działalność, w której właściciele lub „franczyzodawcy” sprzedają prawa do swojego logo firmy, nazwy i modelu zewnętrznym punktom sprzedaży detalicznej, będącym własnością niezależnych podmiotów zewnętrznych, zwanych „franczyzobiorcami”. Franczyzy są niezwykle popularnym sposobem prowadzenia działalności gospodarczej.

W rzeczywistości trudno jest przejechać więcej niż kilka przecznic w większości miast, nie widząc franczyzy. Przykłady dobrze znanych modeli biznesowych franczyzy to McDonalds czy Żabka. Aby zainwestować w franczyzę, franczyzobiorca musi najpierw uiścić opłatę początkową za prawa do prowadzenia działalności gospodarczej, szkoleń i sprzętu wymaganego przez tę konkretną franczyzę. Po rozpoczęciu działalności franczyzobiorca będzie zasadniczo płacił franczyzodawcy stałą opłatę licencyjną, miesięcznie, kwartalnie lub corocznie. Ta płatność jest zwykle obliczana jako procent sprzedaży brutto franczyzy. Kiedy będziemy chcieli zacząć łatwo biznes, dobrym pomysłem może być franczyza, oczywiście musimy mieć dużą ilość gotówki na początek, ale wiele spraw załatwi za nas firma, od której kupujemy know how, i której markę promujemy. Trzeba jednak pobieżnie sprawdzić jakie są obecnie trendy w biznesie, aby dobrać franczyzę odpowiednią dla siebie. Rozpocznij wyszukiwanie online.

Najlepszym miejscem na rozpoczęcie są portale franczyzowe. Aby znaleźć kilka z nich, skorzystaj z ulubionej wyszukiwarki i wpisz „możliwości franczyzy” lub „franczyzy na sprzedaż”. Powinno to być zajęte przez chwilę. Jeśli nie chcesz samodzielnie przeglądać wszystkich portali, możesz sprawdzić moją listę 10 najlepszych witryn z ofertami franczyzowymi. Może ci to zaoszczędzić trochę czasu. Następnie wybierz kilka konkretnych możliwości, które Cię interesują. Przyjrzyj się każdej z nich i sprawdź, czy będziesz w stanie wykorzystać swoje umiejętności. Jeżeli Twoje umiejętności obejmują sprzedaż i zarządzanie sprzedażą, wówczas wynika, że Twoja rola franczyzobiorcy byłaby bardzo zorientowana na sprzedaż. Musisz dowiedzieć się, na co konsumenci (jeśli to Twój rynek docelowy) wydają swoje pieniądze. Musisz także dowiedzieć się, za co nie są skłonni zapłacić – to wszystko to oczywiście badania rynku. Przy dobrym rozeznaniu rynku franczyza może być bardzo dobrym pomysłem na biznes.