Rozwój dziecka a warsztaty rodzicielskie

Choć rodzicielstwo jest naturalne, to nie każdy dorosły przyjmuje do świadomości, że nikt nie staje się perfekcyjny w roli mamy czy taty z marszu. Podobnie jak nad pozostałymi kwestiami w naszym życiu, aby dojść w tej materii do ideału, potrzebujemy odpowiedniego treningu i wiedzy. Dla dorosłych, którzy z powyżej opisanego faktu zdali sobie już sprawę, trenerzy mentalni oferują warsztaty rodzicielskie, mające na celu zadbać o zbalansowaną komunikację między rodzicem a pociechą, aby oboje żyli w stabilności emocjonalnej i rozumieli swoje potrzeby. Poza tym autorzy kursu warsztatowego zapewniają także, iż wiedza zaabsorbowana przez dorosłego na zajęciach wpłynie pozytywnie na sam rozwój dziecka, a także dobrostan psychiczny rodzica. W jaki sposób jest to realizowane? Tego dowiesz się w kolejnych akapitach.

Rozwój dziecka jako priorytet

Choć warsztaty dla rodziców to nie nowość, zbyt rzadko kładziono w nich dotychczas nacisk na rozwój dziecka. Zwykle opierano się na kwestiach związanych z emocjami i dobrostanem osoby dorosłej, a mniej na szacunku do emocji pociechy. Nowoczesne kursy pomagają rodzicom nabyć podstawową wiedzę w dziedzinach tj. psychologia, pedagogika czy socjologia, dzięki czemu dorośli mają łatwość ze zrozumieniem schematu przepływu szacunku. Wychowani często w tradycyjnym modelu dorośli uważają, że dziecko ma być bezwzględnie posłuszne. Trenerzy wskazują jednak na to, że rozwijające się dziecko musi przechodzić przez okresy buntu oraz uczyć się wyrażać własne opinie. Jak gwarantują autorzy kursów, uwzględnienie emocji i potrzeb dziecka w komunikacji rodzinnej gwarantuje odwzajemnienie szacunku w naszą stronę oraz zmniejszenie się procentu odpowiedzi „na nie” nawet o 80%.

Dodatkowo kursy treningu mentalnego uczą także, jak dbać o pozostałe sfery życia dziecka, nie tylko o psychologiczną jego warstwę. Wykupując miejsce na warsztatach możesz dowiedzieć się np. jak przejść wraz z dzieckiem przez etap edukacji szkolnej w zgodzie i bez codziennego stresu, który u wielu pojawia się, gdy nadchodzi pora odrabiania zadań domowych. Trenerzy mentalni uważają także, że rozwój dziecka musi opierać się na inwestowaniu w pasję, jednak musi to być aktywność wybrana przez naszą pociechę samodzielnie. Pozwalanie dziecku na dokonywanie własnych wyborów jest dziś umiejętnością szczególnie rzadką wśród rodziców, którzy często dążą do zupełnej kontroli nad czasem młodego człowieka i narzucają mu zajęcia dodatkowe, które nie leżą w jego kręgu zainteresowań.

Rozwój dziecka w zrównoważonym środowisku

Żaden rodzic nie chce źle dla swojego dziecka. Niemniej wszyscy niesiemy ze sobą bagaż własnych emocji i traum, dlatego czasem dobrze jest skonsultować nasze praktyki rodzicielskie z osobą trzecią, która posiada w zakresie psychologii i pedagogiki naukową wiedzę. Może ona ocenić stosowane przez nas metody i udzielić nam porad, co powinniśmy poprawić.

Jeśli zatem czujesz, że jesteś na tyle świadom/a swojej niedoskonałości rodzicielskiej, że możesz bez obaw pójść na warsztaty i dowiedzieć się czegoś więcej na temat Twoich emocji i ich wpływu na rozwój dziecka, warto się na to zdecydować. Mając otwarty umysł oraz odporność na konstruktywną krytykę szybko przyswoisz oferowaną wiedzę i zaimplementujesz ją do życiowych sytuacji. Jeśli uda Ci się to osiągnąć, jakość życia Twojego i Twojego dziecka znacznie wzrośnie.

Warsztaty i rozwój dziecka – ile to kosztuje

Jeśli uznałeś/aś, że temat jest interesujący i warto sprawdzić dodatkowe informacje o warsztatach, zapewne chciałeś rozpocząć research od wygooglowania ceny takiego treningu. Otóż kwota, której żądają trenerzy mentalni może różnić się znacząco, jednak zwykle u renomowanych specjalistów, koszt takiego warsztatu będzie wahał się między 1.5 a 3 tys. złotych. Jest to niemała kwota, ale doświadczenie pokazuje, że wiele zrobi się, aby rozwój dziecka przebiegał poprawnie, a relacje rodzinne uległy ociepleniu, gdy jest się odpowiedzialnym i nowoczesnym rodzicem.