Jak wybrać dobry materac?

Nie tylko sprzedawcy w sklepach z meblami, ale i lekarze zalecają materace do sypialni dla osób, które lubią wygodne i zdrowe spanie.

Popularność, jaką zdobyły łoża małżeńskie i materace na przełomie ostatnich lat jest tak duża, że goszczą one w wielu sypialniach zarówno ludzi młodych, jak i starszych. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na taką przyjemność w domu. I to nie chodzi o cenę, gdyż ta się już w miarę ustabilizowała i dobry materac oraz korpus łóżka o szerokości 1,60m można kupić już w granicy 700-900zł. Problem polega na powierzchni pokoju, w którym łóżko ma stać. Osoby, mieszkające w blokach, tym bardziej w starym budownictwie, niestety zazwyczaj są właścicielami niewielkich pokoi. Często także osoby te mieszkają razem z dziećmi, gdzie jeden pokój – większy, zajmują rodzice, zaś mniejszy – dzieci. W takim wypadku mało kto chce umieszczać łoże w pokoju, tym bardziej, że jest on nie tylko sypialnią, ale pokojem dziennym oraz salonem dla gości. A duże łóżko niezbyt ładnie się prezentuje. Małżeństwa natomiast, posiadające więcej niż dwa pokoje, mogą sobie na przykład trzeci czy inny zagospodarować na sypialnię. Przy zakupie łoża do sypialni, powinniśmy się także zastanowić nad wyborem materaca. Należy jednak pamiętać, że dla każdego z nas materace powinny być dobierane indywidualnie. Jedni wybierają materace twarde, gdyż lubią spanie na twardym, inni natomiast miękkie lub średnio-twarde. Jaki jednak byłby najlepszy dla nas?

Pod względem zdrowotnym najzdrowszy materac to taki, który potrafi utrzymać nasz kręgosłup podczas spania w naturalnej nie zdeformowanej postaci. Materace powinny dostosowywać się do naturalnego kształtu ciała, kiedy leżymy na przykład bokiem lub na plecach. Idealny materac to materac o średniej twardości, a najlepiej twardy. One mogą zagwarantować nam to, że nasze ciało nie będzie wtapiać się w materac. Konstrukcja materaca decyduje o jego twardości. Mówi się o różnych konstrukcjach i różnych jego typach. Możemy jednak podzielić je na dwie podstawowe grupy. Materace sprężynowe oraz materace gąbczaste. O zaletach sprężynowych nie trzeba raczej mówić, ale warto wspomnieć o wadach tych, wykonanych z gąbki. Wbrew przekonaniu, że przecież to, co twarde jest dobre, to gąbka poliuretanowa wypełniona jest w środku powietrzem. Na skutek jej używania, ubija się, tworząc niebezpieczne dla kręgosłupa doły. Więcej informacji na temat materacy możesz znaleźć tutaj.