Silikonowe części do dojarek przyspieszają dojenie

Warto rozważyć dojenie krów za pomocą dojarki, jeśli w stadzie jest wiele krów lub jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu na ręczne dojenie krów. Jeśli zastosujesz silikonowe części do dojarek zamiast tradycyjnie stosowanych metalowych, Twoja dojarka będzie pracować szybciej a krowa w trakcie dojenia będzie bardziej zrelaksowana. Właściwie dojenie krów za pomocą dojarki wymaga mniej pracy i jest dość łatwe.

Ceną komfortu jest nieco dodatkowych obowiązków związanych z czyszczeniem dojarki przed i po jej użyciu. Obecnie większość dużych hodowców bydła mlecznego, a także drobnych rolników, używa dojarek do łatwego dojenia krów. Ogólnie rzecz biorąc, wielcy hodowcy bydła mlecznego używają dużych i bardziej skomplikowanych maszyn, które mają rozległe orurowanie.

Czy silikonowe części do dojarek można używać w małych dojarkach?

Drobni rolnicy mogą korzystać z indywidualnej dojarki. Części do dojarek przeznaczonych do użycia na mniejszą skalę również można wykonywać z silikonu. Właściwie taka mała dojarka jest idealna dla gospodarstw mlecznych posiadających mniej niż 10 krów. Poszczególne dojarki posiadają dołączony zbiornik z 4 przyssawkami do mocowania do strzyków. Mała dojarka działa prawie tak, jak odkurzacz. Tworzy podciśnienie na strzykach, które aktywnie zbierają mleko. W tym artykule opisujemy maszynowe dojenie krów dla początkujących. Postępuj dokładnie zgodnie z instrukcjami dotyczącymi prawidłowego dojenia krowy.

1. Sprawdź urządzenie przed użyciem

Przede wszystkim sprawdź dojarkę przed jej użyciem. Regularne czyszczenie i konserwacja są niezbędne, aby Twoja maszyna działała dobrze przez długi czas. Musisz więc czyścić maszynę przed i po codziennym użytkowaniu. A konserwację maszyny należy wykonywać raz w miesiącu lub co 2 lub 3 miesiące. Podczas konserwacji zorientujesz się, czy wszystkie części do dojarek są sprawne i czy nie należy dokonać ich wymiany.

2. Zabezpiecz krowę i oczyść jej wymiona i strzyki

Postępuj zgodnie z opisanymi wcześniej czynnościami dotyczącymi ręcznego dojenia krowy. Proces czyszczenia i zabezpieczania krowy jest taki sam, niezależnie od tego, czy doi się ją ręcznie, czy za pomocą dojarki. Po wykonaniu tych kroków wykonaj kroki wymienione poniżej.

3. Włącz maszynę i sprawdź czy wszystkie części do dojarek pracują prawidłowo

Włączyć maszynę przed rozpoczęciem doju przez maszynę. Ponieważ zanim zaczniesz dój krowy, maszyna będzie musiała pracować przez kilka minut, aby wytworzyć ciśnienie. Jeśli sprawdziłeś, że nie potrzebujesz wymienić żadnej części do dojarek, możesz zabezpieczyć krowę oraz umyć i wysuszyć jej wymię. Przed rozpoczęciem doju za pomocą urządzenia należy kilka razy ręcznie doić każdy strzyk, aby mleko zostało spuszczone.

I jak wspomnieliśmy wcześniej, ten system nazywa się strippingiem. Stripping nie tylko zachęci do wypływu mleka ze strzyka, ale także pomoże wypłukać brud i bakterie, które nagromadziły się w strzyku krowy.

4. Umieść urządzenie ssące

Po rozbiórce zwolnij nacisk maszyny i umieść każde urządzenie ssące na każdym strzyku krowy. A ssanie rozpocznie się, gdy tylko zwolnisz narastające ciśnienie na maszynie i wszystkie części do dojarek rozpoczną pracę. Wyreguluj urządzenia tak, aby zwisały prosto w dół, gdy mleko zacznie spływać ze strzyków do urządzenia ssącego.

5. Utrzymuj maszynę włączoną

Pozostaw maszynę włączoną i pozostaw ją na około 5 minut i poczekaj, aż maszyna wyciągnie całe mleko z wymienia. Chociaż dokładny czas może się różnić w zależności od rasy bydła, które hodujesz, większość z nich zostanie całkowicie wydojona w ciągu 5 minut. Wyjmij urządzenie, gdy tylko mleko przestanie płynąć.

6. Wyłącz maszynę

Wyłącz ssanie urządzenia i wyjmij je ze smoczków. Będziesz musiał utrzymać porządek; najpierw wyłączyć ssanie urządzenia, a następnie je usunąć. Jeśli spróbujesz wyjąć urządzenie udojowe, gdy ssanie jest włączone, ryzykujesz spowodowanie bólu u krowy i prawdopodobnie uszkodzenie wrażliwej tkanki wokół jej sutków. Możesz także uszkodzić którąś z części do dojarek. Obecnie dostępnych jest wiele nowoczesnych dojarek, które nie wymagają od dojącego ręcznego zdejmowania przyssawek.