Zanim będzie można ustalić, czy oferowane implanty w Krakowie są dla Ciebie odpowiednie, potrzebna jest konsultacja z dentystą, chirurgiem jamy ustnej lub protetykiem. Podczas tej wizyty dentysta dokładnie zbada Twoje zęby i dziąsła oraz oceni gęstość i ilość kości. W tym celu mogą być potrzebne zdjęcia rentgenowskie i wykonanie tomografii komputerowej, aby upewnić się, że struktura kości jest wystarczająca do umieszczenia implantu (wszczepów) i dokładnie określić, gdzie należy je umieścić.
W oparciu o stan tkanek jamy ustnej, higienę jamy ustnej i osobiste nawyki oraz zobowiązanie do przestrzegania instrukcji dotyczących opieki pooperacyjnej, dentysta doradzi Ci najbardziej odpowiedni plan leczenia. Niektórzy pacjenci z niewystarczająco silną tkanką kostną lub dziąseł wymagają przeszczepów kości, lub tkanek miękkich. Możliwe też jest w takich przypadkach zastosowania implantów o małej średnicy (zwanych również mini implantami).
W zależności od Twojej sytuacji Twój stomatolog doradzi, jak długo potrwa cały proces leczenia, ile będzie koniecznych wizyt i czego możesz się spodziewać po każdym zabiegu. Podczas konsultacji zostaną również omówione opcje znieczulenia miejscowego (w celu znieczulenia obszaru dotkniętego chorobą i okolic) oraz stomatologii sedacyjnej, jeśli to konieczne.
Zanim wszczepią Ci implanty w Krakowie
Wszelkie podstawowe problemy ze zdrowiem jamy ustnej należy najpierw rozwiązać, zanim wszczepią Ci implanty w Krakowie. Typowe problemy, takie jak próchnica zębów i choroby dziąseł, mogą zmniejszać skuteczność leczenia. Jeśli jesteś palaczem, dentysta zaleci rzucenie palenia, ponieważ palacze są bardziej narażeni na niepowodzenie niż osoby niepalące. Palenie może wpływać na osteointegrację, proces, w którym implant dentystyczny zakotwicza się w kości szczęki. Gdy dentysta uzna, że twoje usta są wystarczająco zdrowe do leczenia, możesz rozpocząć niestandardowe leczenie.
Procedura – czyli, jak się wszczepia implanty w Krakowie?
Jeśli zdecydujesz się, aby wszczepiono Ci implanty w Krakowie, praktycznie nie będą one możliwe do odróżnienia od innych zębów. Ten wygląd jest po części wspomagany strukturalnym i funkcjonalnym połączeniem implantu z żywą kością. Zabieg jest zwykle wykonywany w jednym posiedzeniu, ale wymaga okresu osteointegracji.
Osteointegracja to proces, w którym implant zakotwicza się w kości szczęki. Zakotwiczenie i wygojenie implantu zintegrowanego z kością zajmuje od sześciu tygodni do sześciu miesięcy, po czym dentysta może zakończyć procedurę, umieszczając koronę, most lub odbudowę protezy hybrydowej. Jeśli osteointegracja nie nastąpi, implant ulegnie uszkodzeniu.
Implantację dentystyczną, która jest wykonywana w celu uzupełnienia braków zębowych, można wykonać w dowolnym momencie po okresie dojrzewania lub po całkowitym wzroście kości. Niektóre schorzenia, takie jak aktywna cukrzyca, nowotwór lub choroba przyzębia, mogą wymagać dodatkowego leczenia przed wykonaniem zabiegu.
Implanty w Krakowie – wszczepianie krok po kroku
Przygotowanie szczęki do implantacji: Implant dentystyczny i jego odbudowa składa się zwykle z tytanowej śruby i korony. Otwór pilotażowy jest wiercony w miejscach bezzębnych szczęki w celu wprowadzenia oprawy tytanowego implantu na miejscu. Aby uniknąć uszkodzenia ważnych struktur żuchwy i twarzy, takich jak dolny nerw zębodołowy w żuchwie, dentysta musi wykorzystać duże umiejętności i wiedzę podczas wiercenia otworu prowadzącego i wymiarowania kości szczęki.
Umiejscowienie: Po wywierceniu wstępnego otworu pilotowego w odpowiednim miejscu szczęki, jest on powoli poszerzany, aby umożliwić umieszczenie śruby implantu. Po nałożeniu otaczająca tkanka dziąseł jest zabezpieczana nad implantem, a na górze umieszczana jest śruba ochronna, aby umożliwić zagojenie miejsca i zajście osteointegracji. Po maksymalnie sześciu miesiącach gojenia dentysta odkryje implant i założy łącznik (który utrzymuje koronę lub uzupełnienie przypominające ząb). W niektórych przypadkach łącznik może być zamocowany podczas wstępnego zabiegu. Po założeniu łącznika dentysta wykona tymczasową lub ostateczną koronę.
Rekonwalescencja, obserwacja i opieka pooperacyjna
Rekonwalescencja zależy od wielu czynników obejmujących różne procedury wymagane do zakończenia leczenia. Powszechnie uznaje się, że po wszczepieniu implantu zachowanie starannej higieny jamy ustnej pomaga zapewnić odpowiednią integrację ze strukturą kostną. Brak nitkowania i szczotkowania może przyczynić się do niepowodzenia leczenia. Infekcja może wystąpić, jeśli implant i otaczające go obszary nie zostaną odpowiednio oczyszczone.